Pazar , Haziran 24 2018

Orta Kulak İltihabı Çocuklarda İşitmeyi Azaltabilir


Çocuğunuza seslendiğiniz zaman herhangi bir cevap alamıyorsanız, televizyonu çok yüksek sesle izliyorsa işitme kaybı olabilir. Çocuklarda işitme kaybına yol açan en önemli iki etken geniz eti ve orta kulak iltihabıdır. Bebeğin, biberonu yatarak içmesi, sigara dumanı, besin alerjileri, geniz etinin yol açtığı enfeksiyonlar uzmanlar tarafından uzmanlar tarafından dile getirilen orta kulak iltihabı nedenleridir. 
    

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesinden KBB Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak, “Orta kulak iltihabı ile geniz eti gibi sağlık problemleri, çocuğun gelişimine olumsuz etki yaptığı gibi yaşam kalitesini de düşürmektedir. Orta kulak iltihabı diye adlandırılan rahatsızlık, orta kulak ve orta kulağa anatomik olarak bağlantısı olan boşlukları döşeyen mukozanın enfeksiyon kapmasıdır. Bir bakıma tamamen hava ile dolu olması gereken ota kulağın, iltihabi sıvı ile dolmasıdır. Orta kulak iltihabı, mirinjit, akut orta kulak iltihabı, effüzyon orta kulak iltihabı ve kronik orta kulak iltihabı olmak üzere dört grupta toplanabilir.” şeklinde konuştu. 
    

KBB Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak, orta kulak iltihabı ile ilgili açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:
    

“Kreş, yuva ve ilkokul dönemindeki çocuklarda, bağışıklık sistemi tam olgunlaşmadığından dolayı üst solunum yolu enfeksiyonuna sık rastlanır. Çocuklardaki östaki kanalı, yetişkinlere göre daha kısa ve yatay olduğundan dolayı üst solunum yolu enfeksiyonu rahatlıkla orta kulağa ilerler. Ayrıca bahar aylarında üst solunum enfeksiyonu sık görüldüğü için özellikle efüzyonlu ota kulak iltihabı riski artmaktadır. Efüzyonlu orta kulak iltihabı üç aydan daha fazla sürerse kronik hale gelir. Orta kulak iltihabı riskinin en düşük olduğu mevsim ise yaz mevsimidir.”         
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir