Pazar , Haziran 24 2018

Panik Atak, Ruhsal Bozukluktur


Günümüzde çok sık rastlanan ruhsal bozukluklardan biride panik ataktır. Panik atak, sadece psikiyatrik bozukluklarda görülen bir rahatsızlık değildir. Aynı zamanda tiroit bezinin fazla çalışması, kan şekerinin düşmesi, enfeksiyon rahatsızlıkları ve anemi gibi bedensel rahatsızlıklarda da görülebilir. Korku ve yoğun endişe karışımı nöbet şeklinde görülen panik atak, beklenmedik bir zamanda herhangi bir yerde kendini gösterebilir. Panik atağın en sık rastlandığı durum ise panik bozukluğudur. Panik bozukluğu olan kişiler, panik atak yaşayabileceklerine dair yoğun bir korku içerisinde olduklarından dolayı sürekli panik atak geçirebilecekleri yönünde beklenti içerisine girerler. Bu tür beklentilerin üstesinden gelmek ve kendilerini rahatlatmak için kendilerine özgü ‘kaçınma’ davranışları geliştirebilirler. Panik atak ve panik bozukluğundan korunarak atakların yenilenmesini engellemek için kişinin acele etmeden sakin şekilde yaşaması gerekir. 

Okan Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sercan, panik atak rahatsızlığından korunmanın yolları ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. 

Sabır, kişinin olgunlaşma ölçütleri arasında yer almaktadır. Sabır için oluşların ve süreçlerin zamanında bitişini bekleme gücü denilebilir. Sabır, aceleciliğin tam tersi olduğundan dolayı sabırlı kişilerde panik atak riski azalır.

Ertelememek

Panik atağın en iyi tedbirlerinden biri işi ertelememektir. Zaman sıkışıklığı yaşamamak için işleri zamanında yapmaya özen gösterilmelidir. Böylelikle işi yetiştirememek korkusunun, acele ve telaş etmenin önüne geçilir. 

Yavaş Hareket Edin

İçinde bulunduğunuz ortamda en hızlı davranan siz iseniz bunun her farkına vardığınızda yavaşlamaya gayret edin. İçinde bulunduğunuz ortamın ayak hızına ayak uydurmaya çalıştığınız sürece yavaş hareket etmek sizde alışkanlık haline gelecektir. Unutmamak gerekir ki yavaş hareket ile acele hareket bir arada barınamaz. 

Öğrenirken Yavaş Davranın

Yeni karşılaşılan veya yeni öğrenilen bilgi ve eylemlerle karşılaşıldığı zaman yavaş olmaya özen gösterin. Hayatta hiç kimse, kapasitesinden daha hızlı öğrenemez. Hız, ustaların becerisi olduğu için ustalaşılırken yavaş hareket etmek gerekir. 

İnsanın Tek Rakibi Kendisidir 

Çağımızda herkes, kendisini büyük bir yarış içerisinde hissediyor. Bir bakıma sürekli birilerini geçmek zorundaymışız gibi yaşıyoruz. Daha sonra da ‘geçemezsem’ ‘geçildim’ ‘geciktim’ gibi korkular yaşantılarımıza hükmediyor. Hiç kimse, kapasitesinin üstünde bir şey yapamaz. Yaşamdaki en büyük görevimiz çalışırken kapasitemizi en iyi şekilde kullanarak ustalaşmaktır. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret ederken acele etmemeliyiz. Kendimizi bir önceki güne göre daha fazla geliştirmek ustalaşmak için yeterlidir. Girdiğimiz yarışta kendimizi ne kadar geliştirirsek başarı şansımız o kadar artar. 

Panik atak ve panik bozukluğundan korunabilmek de en iyi yöntem, acele etmeden sakin bir yaşam sürmektir. 
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir