Pazar , Temmuz 22 2018

Parçalı Güneş Tutulması Merakla Bekleniyor


Bu yıl gerçekleşmesi beklenen güneş tutulması herkes tarafından merak ediliyor. Özellikle astronomi ile yakından ilgilenen vatandaşlar parçalı güneş tutulmasının ne olduğunu ve bu yıl gerçekleşecek olan ikinci güneş tutulmasının ne zaman olacağını öğrenmek istiyor.

Astronomiyi yakından takip eden birçok kişiyi güneş tutulması ne zaman sorusunun yanıtını arıyor. 2018 yılında güneş tutulması tarihleri ne zaman ve parçalı güneş tutulması nedir gibi soruların yanıtını sizler için araştırdık.

BU YIL İKİNCİ PARÇALI GÜNEŞ TUTULMASI OLACAK

15 Şubat 2018 tarihinde 2018 yılının ilk güneş tutulması parçalı bir şekilde yaşandı. İkinci Güneş tutulması da astronomi meraklısı kişiler tarafından heyecanla bekleniyor. Bu yıl yine parçalı olarak 2. Güneş tutulması 13 Temmuz 2018 tarihinde olacak. Kısa süre sonra gerçekleşecek olan Güneş tutulması önce Kuzey Amerika’da Daha sonra ise Güney Avusturalya’da görüntülenecek.

PARÇALI GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Tabii ki bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan parçalı güneş tutulması nedir sorusu da vatandaşlar tarafından merak ediliyor ve internet üzerinde aranıyor. Parçalı güneş tutulması,  Ay’ın Güneş’i kısmen öğretmesi sonucu meydana gelen bir olaydır. Sadece parçalı tutulma sırasında değil,  tam tutulma sırasında da dünya üzerinde dar bir koridorda tutulmaz tam olarak gözlenebilir ve diğer alanlarda yine tutulma parçalı olarak görülür.

TÜRKİYE’DE İZLENEMEYECEK

Başta da belirttiğimiz gibi bu yıl parçalı güneş tutulması meydana gelecek ve Türkiye’de izlenmeyecek.  Parçalı güneş tutulmasını görmek isteyenler sadece Kuzey Amerika ve Güney Avustralya’dan izleyebilecekler.

About admin

Check Also

Solan Çiçeklerinizi Her Evde Bulunan 3 Malzeme ile Canlandırabilirsiniz

Özellikle kadınlar için evde çiçek bakımı oldukça önemli. Yaz aylarında gelmesi ile çiçeklerin solmaması daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir