Pazartesi , Haziran 25 2018

Pazar Tezgahı


Yaşam sayfalarımızı karıştırdığımız zaman pazar tezgahına döndüğüne şahit oluruz. Pazar tezgahına dönen yaşamlarımızla çevremizdekilere nasıl eziyet ettiğimize. 
    

Yaşamlarımızın pazar tezgahına dönmesindeki ana sebep ise misafir olduğumuz şu yaşamda ev sahibi gibi davranmamızdır. Her şeyi kendi hesabımıza göre değerlendirip, başkalarının hesabını dikkate almıyoruz. Çevremizdeki insanlarla olan ilişkilerimizde sürekli çıkarlarımızı gözettiğimiz için seviyeli olamıyoruz. 
    

Çocukluğumuzda komşunun ziline basıp kaçarak afacanlık yapardık. Bu etik olmayan afacanlığın bir benzerini yetişkinliğimizde de sahte kişilik kullanarak yapıyoruz. Sonuçta sahte kişilik kullanan insan, kendini diğer insanlardan kaçırıyordur. 
    

Kendi düşüncelerimiz dışında düşünceleri savunan insanlara saygı göstermek yerine onları olur olmadık şeylerle etiketleyerek gözden düşürmeye çalışıyoruz. Kendimize gösterilmesini istediğimiz saygıyı farklı düşünceleri savunan insanlara göstermiyoruz. Bu ise yaşamlarımızda gerilemeye neden oluyor. Oysa ilişkide olduğumuz insanların kişiliğine, düşüncelerine ve yaşam tarzına saygılı olduğumuz sürece huzuru yakalayabiliriz. Güvende olabiliriz. Çocuklarımız için sağlam bir gelecek inşa edebiliriz. 
    

Günümüzde bağırarak konuşmak neredeyse moda haline geldi. Bağırdığımız, gürültü ve yaygara kopardığımız sürece insanların bizi dinleyeceğine inanıyoruz. Bağırarak konuşmak, çevremizde bulunan insanlara en büyük saygısızlık olduğu gibi söylenenleri de daha etkili hale getirmez. Derdimizi ya da düşüncemizi bağırmadan dile getirirsek karşı tarafta daha iyi bir etki ve izlenim bırakırız. 
    

Yaşamda kazanacağımız saygınlık, karşı tarafa yaklaşımımızla yakından ilişkilidir. Yaşantılarımızda karşılaşabileceğimiz riskleri asgariye indirmek istiyorsak karşı tarafı zorda bırakacak tutumlar sergilememeli, üslubumuza dikkat etmeli ve çıkarların karşılıklı olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız. 
    

Kendi ellerimizle pazar tezgahına döndürdüğümüz yaşamlarımızı kalitelileştirmenin yolu yine elimizdedir. Formülü ise ilk önce kendimizi, sonrada yaşamın sırrını keşfetmede gizlidir. 
    

Ayrıca pazar tezgahı açan kardeşlerimiz, yazının başlığına ve içeriğine alınabilirler ama alınmasınlar. Burada amaç onların açtığı tezgahı yermek değil, yaşantılarımızın karmaşıklığını anlatmaktır.       
 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir