Pazartesi , Temmuz 23 2018

Peynire Ne Kadar Zam Gelecek?


Yaz sezonunda hem kahvaltıda, hem de karpuzun, kavunun yanında bol bol tüketilen peynire zam kapıda. Esnafa göre İlerleyen günlerde peynire yüzde 10 civarında zam gelebilir. 

Peynir, yaz aylarının gelmesi ile birlikte sofralarda daha çok yer bulmaya başladı. Hem kahvaltıların, hem de karpuzun yanında vazgeçilmez hale gelen peynirin fiyatına yaz aylarında zam gelmesi bekleniyor. Özellikle çiğ sütün litre fiyatına zam gelmesi de peynir fiyatlarına zam beklentilerini arttırdı. Çiğ sütün litre fiyatı 1 lira 10 kuruştan 1.30 kuruşa kadar yükseldi. Esnaf bu nedenle peynire zam gelebileceğini düşünüyor. Özellikle yaz aylarında karpuz-peynir-ekmek üçlüsüne olan talebin artması da bu zamda etkili olabilir. 

KİLOGRAM FİYATI 11 LİRA CİVARINDA
Tam yağlı beyaz peynirin kilogram fiyatı şu anda marketlerde 11 liradan başlıyor. En çok talep gören peynirlerden olan Ezine peynirinin kilogram fiyatı yaklaşık 30 TL’den satılırken, İzmir Tulum peynirinin kilogram fiyatı ise 33 TL’den satılıyor. Taze kaşar kilogram fiyatı 25 TL’den, eski kaşar 27 TL’den satışa sunuluyor. Esnaf ise kısa süre içerisinde bu fiyatlar üzerinden yüzde 10 zam gelmesini bekliyor. 

 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir