Pazartesi , Haziran 25 2018

'Phishing' Yöntemiyle Banka Hesaplarını Boşalttılar


İstanbul ve Kocaeli illerinde bilgileri olmadan banka hesaplarından para çekilen birçok kişi, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerine şikayette bulununca harekete geçen ekipler, yaptıkları araştırma neticesinde sosyal medya sitelerine banka reklamlarına benzeyen reklamlar göndererek lüks araba ve para ödülü kazanabilecekleri yönünde vaatte bulunan çeteyi tespit etti. 
    

Sosyal medya sitelerine gönderilen bu tür reklam linklerine tıklayan sosyal medya kullanıcıları, Phishing (kimlik avı) diye isimlendirilen sitelere yönlendirilerek kullanıcıların hesap ve banka bilgileri elde ediliyor. Phishing yöntemi kullanılmak suretiyle otomobil ve para ikramiyesi ödülü kazanacakları vaadiyle kandırılan sosyal medya kullanıcılarını sahte banka hesaplarına yönlendirerek kullanıcılara ait banka hesaplarını boşaltan hacker çetesine, İstanbul İl Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri operasyon düzenledi. 
    

Jandarma ekipleri tarafından yapılan teknik ve fiziki takipten sonra İstanbul ve Kocaeli illerinde bulunan 12 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyon ile hacker çetesi çökertildi. Düzenlenen operasyon neticesinde 13 şüpheli göz altına alınırken şüphelilerin, kandırdıkları sosyal medya kullanıcılarının hesaplarından 1 yıl içerisinde yaklaşık 30 milyon TL para çektiği belirlendi. 
    

Operasyon düzenlenen adreslerde gerçekleştirilen aramalarda ise 5 silah ile bu silahlara ait olduğu belirlenen 106 mermiye, 6 adet bilgisayara, 40 adet cep telefonuna, 50 adet bankamatik kartına, 110 adet sim karta, 4 adet POS cihazına ve bir miktar paraya el konuldu. 
    

Jandarma ekipleri tarafından düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda gözaltı işlemi uygulanan 13 şüphelinin sorgusuna devam ediliyor. 
     

About

Check Also

Hakkari’de Şehit Düşen Askerin Babası Acı Habere Dayanamadı

Hakkari Çukurca’da PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen güdümlü füze saldırısında şehit olan Topçu Onbaşı Abdülselam halatın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir