Pazar , Haziran 24 2018

Portakalın Sağlığa Yararları


Kış mevsiminde ve sabah kahvaltılarında yoğun olarak tüketilen portakal suyu C vitamini açısından çok zengin. Her ailenin, kışın evinden eksik etmediği ve severek tükettiği portakal, vücudun C vitaminine duyduğu ihtiyacı fazlasıyla karşılıyor. Kış mevsiminin soğuk günlerinde birçok hastalıkla savaşmamıza yardımcı olan portakal sayesinde kolay hastalanmıyoruz. C vitamini açısından oldukça zengin olan portakal, içeriğinde birçok vitamini de barındırıyor. 
    

Portakal Suyunun Vücuda Faydaları
    

Pembe renkte olan portakal ve greyfurt suyu, sarı renkte olana göre sağlığa daha yararlıdır. Sağlığa en faydalı olanı ise kırmızı renkte olanıdır. İç rengi koyu kırmızı olan portakal ve greyfurt, ‘Likopen’ açısından oldukça zengindir. Domatesin içeriğinde de bolca bulunan sağlığa faydalı Likopen, özellikle prostat kanseri olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruyucu etkiye sahiptir. Likopen adı verilen karotenoid, antioksidan aktivitesi de bulunan, cilt ve beden yaşlanmasını geciktiren çok yararlı bir gıdadır. Kan basıncı yüksekliği problemi yaşayanlar, damar tıkanıklığı riski olanlar, günlük olarak düşük dozda aspirin içmelidir. Aspirin, gece yatılmadan önce içildiği takdirde kaliteli bir uyku sağladığı gibi güvenli bir kan basıncı kontrolüne destek olur. 
    

Dinamizm Verir
    

C ve B vitaminleri bakımından zengin olan portakal, insanı dinamik yapar. Portakalın içeriğinde bolca bulunan C vitamini ince ve kalın damarların yumuşak kalmasında etkendir. Damar tıkanıklığını engellediği gibi vücudun direncini artırır. Hazım kolaylığı sağlar. Enerji kaynağıdır. Kanın durulmasında ve temizlenmesinde yardımcıdır. Portakalın reçeli ise karaciğerin çalışmasında çok etkilidir.    
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir