Cumartesi , Ağustos 4 2018

Pratik İnsan


Toplum, pratik insanların eksikliğinden sıkça şikayet eder. Siyasetten askeriyeye, devletin tüm kurumlarından özel sektöre kadar her işi yapabilecek insan bulunsa da işinin gerçekten ehli olan pratik insan bulmak zordur. Toplumun, pratik insan yetiştirememesinin temelinde eğitim olsa da kurumların çokluğu da bunda etkendir. Örneğin sadece devlet dairelerinin sayısını düşünecek olsanız ürkersiniz. 
    

Toplum, istifade edebileceği insanlar yetiştiriyor ama işini gerçekten hakkıyla yapan insanları yetiştiremiyor. İşin en acı tarafı da bu hususun yetkililer tarafından çok hafife alınmasıdır. Hatta o kadar hafife alınır ki yetkililerin, işinin hakkını veren insan yetiştirmek istemediğini dahi düşünürsünüz. Pratik olmayan insanların, hiç itiraz etmeden hizmet etmeye en meyilli insanlar olduğu düşünüldüğü zaman bu düşüncenizde haklı bile çıkabilirsiniz. 
    

Memur ya da işçi olsun toplum, özgün, ince zeka ve pratik bilgiye sahip insanların omuzlarında yükselir. Pratik olmayan insanların cesaretsizliği ve kişisel girişimdeki başarısızlıkları düşünüldüğü zaman toplumun neden yükselemediği en iyi şekilde açıklanır. Bu konuda herkes birbirini suçlasa da suç, siyasetçisinden toplumun en alt kademesine kadar herkestedir. Çünkü toplumun gelişmesi bireylerin, kendilerini geliştirmesi ile paralellik gösterir. 
    

Bazı toplumların dağına hiç kar yağmaz. Bu tip toplumlarda insanlar, pratik olarak çok iyi yetiştirildiğinden dolayı yaratıcı yeniliğin eksikliği görülmez. Düşünen, icat yapan ve toplumu omuzlamak isteyen dâhilerinde ahmak olarak görüldüğü ve bu görüşün normal olarak kabul gördüğü toplumların dağından ise kar hiçbir zaman eksik olmadı. Düşünmeyen toplum ise yüzyıllardan beri süregelen alışkanlıkların eseridir. Düşünmeyen toplumlarda insanların en olağan özelliği ise utangaçlık ve sıradanlıktır. Hatta ciddi ve olgun olabilmek için bu niteliklere kesinlikle sahip olmak gerekir. 
    

,Düşünmeyen toplumlarda mutluluğun Nirvana seviyesine ulaştığı nokta ise makam ve mevki ile bağlantılıdır. İnsanların, yükselerek makam ve mevkie sahip olunca otomatikman mutlu olacağı yönündeki basit düşünce düşünmeyen toplumlarda hakimdir. Düşünmeyen toplumlarda düz olan yollar yokuş olur. Rayında gitmesi gereken şeyler dahi rayından çıkar. Terbiyenin getirdiği aşırı utangaçlık, toplumu her geçen gün geriye iter. Bunun fakına dahi varılmaz. 
    

İşin özü pratik insanların olmadığı toplumlarda her şeye sorgulamadan itaat eden insanlar yetiştiği için bu tür toplumlarda yaşayan bireyler, güneşi görseler dahi gözleri kamaşır ve koşar adım karanlığa geri dönerler.       

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir