Pazartesi , Haziran 25 2018

Putin: Doğu Guta'da Sivillerin Tahliyesinde Erdoğan'ın Önemli Rolü Oldu


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Doğu Guta’dan sivillerin tahliye edilmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan aracılık etti.” dedi. 

Suriye’de 7 yıldan beri sürmekte olan iç savaş nedeniyle yardıma muhtaç insanlara yönelik uygulanan ateşkes ile ilgili konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Doğu Guta bölgesinde yaşayan sivillerin önemli bir kısmı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aracılık etmesi sayesinde tahliye edildi. Bu açıdan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tahliyelerde önemli rolü oldu.” şeklinde konuştu. 

28 şubat tarihinde yapılan açıklama ile Doğu Guta bölgesinde 09.00-14.00 saatleri arasında ateşkes uygulanması talep edilse de Esad rejimi tarafından yapılan saldırılar sürmüştü. BM’nin Cenevre ofisinde yürütülen BM İnsan Hakları Konseyi’nin 37. oturumunda açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Terörist unsurların iyi ve kötü şekilde ayırt edilmesi bizim açımızdan kabul edilemez bir durumdur. Uygulanmakta olan bu kirli çifte standarda karşı Rusya olarak savaşmayı sürdüreceğiz. Bu açıdan Suriye’deki rejim Ordusuna, Rusya’nın desteği devam edecektir.” dedi. 

Rus Bakan Lavrov tarafından Suriye’de ABD’nin öncülük ettiği koalisyonun kontrolünde bulunan Rukban sığınma kampı ve Suriye’nin güneyinde yer alan el Tanf bölgesini çevreleyen bütün sahalara insani erişim izni verilmesi hususunda çağrı yapıldı. Rusya’nın, Suriye hükümeti ile ortak hareket ederek Şam kırsalında bulunan Doğu Guta bölgesinde insani yardım koridoru açtığına dair duyuru yaptığına değinen Lavrov, insani yardımlar ile sivillerin tahliyesinde mani olan militanlar ve bunların sponsorları da bir an evvel buna son vermelidir. Aksi takdirde sıranın onlara geldiğini söyledi. 
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir