Pazar , Haziran 24 2018

PYD: ABD, Kuzey Suriye Federasyonunu Tanıyacak


PKK terör örgütünün Suriye’deki uzantısı olan PYD, işgal ettiği bölgelerde sözde Kuzey Suriye Federasyonunu kurduğunu ilan ederek ABD’nin de süreç içerisinde sözde Kuzey Suriye Federasyonunu tanıyacağını ileri sürdü. 
    

PYD tarafından ilan edilen Cezire Kantonu Dışişleri Konseyi Eş Başkanı Omer, Rus medya grubundan olan Sputnik’e açıklamalarda bulundu. Omer, Kuzey Suriye Federasyonunun, ABD ile iyi ilişkiler kurduğunu ve bu ilişkilerin zaman içerisinde gelişeceğini söyledi. 
  

 ABD, Federasyonu Pratikte Tanıdı
    

Omer, “Kuzey Suriye Federasyonunun, ABD tarafından tanınması diplomatik mesele olduğundan dolayı zaman ister. Zaten hemen olacak bir şey değil. Bu süreç adım adım gerçekleşecek. Ancak şu anda yaşananda pratikte tanıma anlamına gelmektedir. ABD’nin, Suriye’nin kuzey kesimindeki varlığı daha uzun yıllar sürecek. Suriye’nin kuzeyinde yıkılan yerlerin onarılması ile dünyanın çeşitli yerlerine sığınan sığınmacıların geri dönmesine ABD tarafından yardım edilecek. Ayrıca sınır güvenliğinin sağlanması hususunda da ABD’den yardım alacağız. Kuzey Suriye Federasyonu ile ABD arasında yapılan anlaşmalarda sürecek. Kuzey Suriye Federasyonu olarak ABD’nin bölgedeki varlığını bizde istiyoruz. Şu an ABD ile iyi ilişkilerimiz ve işbirliğimiz mevcut. Bu iyi ilişkiler ve işbirliği ilerleyen dönemlerde de devam edecek.” şeklinde açıklamalarda bulundu.     
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir