Pazartesi , Temmuz 16 2018

Ramazanda Müslüman Kıyımı


 Uzun bir aradan sonra gündeminde etkisi ile uzmanlık alanımızın dışına çıkarak sadece düşünebilen insan olmanın yeterli olduğu bir alanda düşüncelerimi yazarak, merhaba diyelim.

 İlk önce dünyada cereyan eden olaylara bir bakalım neymiş bizi, alanımız dışında yazmaya iten olaylar.

 Çin’de ki Uygur Müslümanlarının devlet dairelerinde çalışanlarının ve öğrenci olanlarının oruç tutmasının yasaklanması.

 Myanmar’da ki Müslümanların Ramazan ayında gözü dönmüş bir kısım Budistlerce katledilmesi.

 İsrail’in, sahur, iftar ve Ramazan demeden (çoluk çocuk zaten demedi demez de) Müslümanların üzerine İsrail’in kötü şanına yakışır bir şekilde bomba yağdırıyor olması ve bir grup fanatik Yahudi’nin 16 yaşında sabah namazına giden bir Müslüman genci yakarak öldürmeleri.

 Ve Patani’de, Orta Afrika’da, Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da, (şu aralar yine unuttuğumuz) Mısır’da, Burma’da, Çeçenistan’da, Bosna’da ve dünyanın adını bilmediğimiz yerlerinde ve hapishanelerinde Müslümanlara vaktinde ya zulüm edilmesi ya da hala bugün zulümün sürüyor olması.

 Efendim bu olayları haber sitelerinden ya da sosyal medyadan paylaşımlar yoluyla öğrendikçe ne söyleyeyim Müslüman olarak kanıma dokundu bi de mahşer günü beni yaratan ve yaşatan, içiren, giydiren, kısaca her şeyimi veren ve verdiklerini de alabilecek kudreti olan yüce ALLAH (cc):

Müslüman kardeşleriniz bu zulümleri görürken sen ne yaptın kulum? diye sorduğunda.

– Sessiz kalmak yerine tepki vermek diğer Müslüman kardeşlerimi uyandırmak ve kardeşlerimizi koruyup zulmü durdurabilmemiz için yazdım ya Rabbi. diyebilmek için yazıyorum.

 Bugün dünyanın neresinde bir kan akıyorsa akan kan pek azı dışında Müslüman kanı, kim bir grup bir zümre bir devlet tarafından zulme uğruyorsa yine pek azı dışında Müslüman oluyor efendim…

 Dünyadaki tüm Müslümanların beyinlerinin çeşitli kitlesel iletişim araçları (mesela bazı tv dizileri, programları ve bazı filmlerle, internette ki bazı siteler  pc oyunlarının bir kısmı ve bazı müzik çeşitleri) aracılığıyla işgal edilip kısır düşünmeye itilmesi zulmüne hiç girmeyelim bile.

 Peki yer yüzünde Müslümanlara bu kadar zulüm yapılırken Müslümanların zulüm görmeyenleri olarak bizler (zulüm görmeyenlerden kastım başına bir savaş uçağından bomba düşmeyenler ya da bir devlet baskısıyla oruçları yasaklanmayanlar ya da birileri tarafından boğazlanmayanlar) hiç mi bi şey yapamayız efendim?

 Hani bir Peygamberimiz (sav) vardı bizim, hanii sahabelerimiz (ra) Ömer’imiz (ra), Ali’miz (ra),  hani dedelerimiz vardı bizim üç kıtada at koşturan, zalime karşı meşakkatli dedelerimiz! vardı bizim. Acaba onlar bu zulmü; 70 bin hatim indirerek, 38 bin  sübhanALLAH çekerek, 1 milyon salavatı şerife okuyarak mı durdururlardı? Yoksa Batı dünyasına şu akan Müslüman kanını durdurun mu derlerdi? Ya da yapılması gerekeni tespit edip en etkili şekilde zulmü durdururlar mıydı?

 Sahi ya ne yaparlardı onlar kendi devirlerinde bir zulüm olunca?

 Efendim benim düşünceme göre kötülüğe dur demedikçe sessiz kaldıkça yapılan kötülüğe ortak oluyoruz demektir. Yeryüzünde Müslüman kardeşlerimizin kanı akıyor ama sesimiz çıkmıyor.

 Efendim sakalımız kısa sözümüz dinlenmez ama belki şaşar beşerde her insan gibi ALLAH’ ın bir aciz kulu olan şu garibe de sorarlarsa ben derim ki;

 Bir an önce yeryüzünde Müslümanların zekat, fitre ve sadakaları ile kurulan ve ayakta duran Müslüman oluşumlar, organizasyonlar ve Müslüman Devletler toplanıp bir araya gelip bu konuda kardeşlerimizi zalimlerin zulmünden kurtarmak için ( yapılan zulmü kınama bildirisi hariç çünkü yıllardır bunu yapıyoruz) neler yapılabilir tespit edilip alınan kararların bir an önce uygulamaya konması ve zulmün durdurulmasına gayret edilmesi gerekir. Yoksa kardeşlerimize yapılan bu zulümler karşısında takındığımız “Bana ne!” ci tavrımızın hesabını mahşer gününde veremeyiz.

 Eskilerin, haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır (bu söz hadis değil eskilerin sözüdür) sözündeki dilsiz şeytanlar olmamamız umuduyla…

 Hayırlı Ramazanlar efendim, Ramazan Bayramımız her Müslümana bayram! olur inşaALLAH.

About Abdullah VELİOĞLU

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

2 comments

  1. Sizden biri bir kötülük gördüğünde gücü yetiyorsa eliyle düzeltsin, yetmezse diliyle düzeltsin, onu da yapamazsa, hiç olmazsa kalbiyle buğz etsin. Fakat bu, imanın en zayıf mertebesidir.” (Müslim, Tirmizî, Ebû Dâvûd)…
    Bu hadisi şerifte söylendiği gibi artık buğz ediyoruz. Ama gücümüz de var… Artık dünyada Müslüman kıyımı öyle normalleşmiş ki etkilenmiyor hatta normal karşılıyoruz, zaten bir ayı da bulmadan unutuyoruz.

  2. Allah razi olsun hocam kalem tutan eliniz reva gormesin cok dokunakli yazi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir