Pazartesi , Temmuz 16 2018

Reçetesiz İlaç Kategorisine Geçmek Büyük Risk


Reçetesiz ilaç kategorisine geçmek için yapılan tartışmalar sürüyor. Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, “Sağlık okuryazarlığı düşük ve ekonomik geliri kısıtlı olan toplumumuzda reçetesiz ilaç kategorisinde yapılacak genişletilme büyük bir hata olur. Çünkü böyle bir şeye daha hazır değil.” dedi. 
    

64 eczacı odası başkanının iştirakiyle gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Çolak, reçetesiz ilaç kategorisinde yapılacak genişletilmeye toplum henüz olmadığından dolayı karşı olacaklarını söyledi. 
    

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun (TİTCK), reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesine ilişkin önerdiği çalışmayla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çolak, “İki yıldan fazladır sürdüğü söylenen çalışmalarla ilgili sağlık meslek örgütleri bilgilendirilmedi. TİTCK tarafından süreç boyunca yapılan çalışmalar hakkında Türk Eczacıları Birliği, eczacılık fakülteleri ve sağlık meslek örgütleri bilgilendirilmedi. Bu yüzden çalışmalar üzerinde ayrıntılı tartışmalar gerçekleştirilemedi. Bu süreç, maalesef şeffaf yürütülemedi.” şeklinde konuştu. 
    

Sağlık sektörünün toplumun tümüyle ilgili olduğunu söyleyen Çolak, “Toplumumuzun sağlık okuryazarlığı düşük ve ekonomik geliri kısıtlı olduğundan dolayı reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesine toplumumuz kesinlikle hazır değildir. Ülkemizde sağlık okuryazarlığının düşük olması ve ilaç suistimalleri nazara alındığı zaman reçeteli ve reçetesiz ilaçların aynı anda kullanılmaya başlanması ilaç kullanımına bağlı zehirlenmelere yol açabilir. Hatta ölüm riski dahi olabilir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.      
 

About

Check Also

Çocuklarınız Yemek Seçiyorsa Dikkat!

Ailelerin çocukları ile ilgili en sık yaşadığı sorunlardan biri olan yeme bozuklukları hakkında Psikolog Doktor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir