• BIST115.746
 • Altın170,928
 • Dolar3,9606
 • Euro4,8843
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 19 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

REİS-İ CUMHUR…

Menderes ERDOĞAN

Yeni nesil pek bilmez başlıktaki tabiri.Hoş gerçi selfie,in-out,trend falan pek bilirler de neyse o konuya ayrı bir parantez açarız ilerleyen günlerde. Şimdi gelelim asıl meselemize yani ülkemizde bir ilkin gerçekleşeceği cumhurun başkanını seçeceği  cumhurbaşkanlığı seçimine.

             Söze muhalefet partilerinden başlamak istiyorum.Bir çatı adaydır aldı başını gitti.Halkı kucaklayan, birleştirici, halkın benimsiyeceği ve halkın tanıdığı bildiği biri olacağı dile getirildi ilk günden beri. Peki sonuç? Ekmeleddin İHSANOĞLU… 

Şimdi aranan özelliklerde hemfikir miyiz elbette hemfikiriz…. Ama adayın bu kriterlere uygunluğu tartışılır.

 • Ekmeleddin İHSANOĞLU Başka bir deyişle Ekmel Bey bırakın halkı, aday gösterildiği partilerin milletvekilerinin çoğunluğu tarafından dahi tanınmıyor.Hal böyle olunca da tanımadığın birisi için meydanlara inip oy istemek akıl karı mı tartışılır.

 

 • Peki halk bu adayı benimser mi? Bu zor değil çok zor. Düşünebiliyor musunuz siz yıllarca davanız uğruna, partiniz uğruna, her türlü zorluğa ve güçlüğe göğüs gerip partinizin bayrağını en yükseklere çıkarmaya çalışırken, bir anda kapı kapı dolaşıp yıllarca mücadele ettiğiniz düşünce ve fikir yapısından bir adaya oy isteyeceksiniz. Halka inmeden parti içinde çatırtılar kopar. Çatırtıyla kalmaz bu işin sonu çok su götürür benden söylemesi.

 

 • Halkı kucaklayacak olan  bir adayın halktan gelip halkın reisi olması gerekmez miydi? Yani halkın seçip beğendiği bir milletvekili elbette olabilirdi ve kesinlikle olmalıydı da.Ama ne söylendi siyasi bir aday olmayacaktı.Ama unutulan ya da gözden kaçan çok önemli bir ayrıntı vardı. Halk bu ülkede hiçbir zaman atanmışları benimsemedi içine sindiremedi kendinden biri olarak görmedi göremedi.

 

 • Çatı aday konusu ilk konuşulduğunda da söylemiştim yine söylüyorum bunun daha önce denenmiş ve sonuç alınmış bir aday olması gerekiyordu. Ve bunu başarmış tek bir kişi vardı o da Mansur YAVAŞ`tı. Ama halk bilmez biz biliriz dediler, cumhura rağmen cumhurun başkanını biz belirleriz dediler. Burada bir şey daha unutuldu. Türkiye artık o bildikleri Türkiye değil ve halk özgür iradesiyle sandığa gidip KENDİ İSTEDİĞİ adaya oyunu verecektir.

 

 • Aday belirleme konusunda HDP yi tebrik ediyorum kesinlikle kendi seçmeninin gönlünde yatan parti içinde de istenilen ve sevilen bir aday çıkartarak , diğer iki muhalefet partisinin başaramadığını başarmış oldu.

 

Peki ya iktidar partisi ne yapacak? Yazımı kaleme aldığımda henüz aday açıklanmamıştı ama Sayın Bülent ARINÇ ın verdiği ipucundan adayın Başbakan Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN olduğunu anlamak zor olamasa gerek.

Peki neydi ipucu? Adayımız tüm dünya tarafından tanınan biri… Yani bırakın milletvekillerini , halkı , komşu ülkeleri tüm dünyadan bahsediyor sayın hükümet sözcüsü.

Peki halk benimser mi? Ebette benimser benimsemese zaten başbakan yapmaz.

Peki bu aday halkı kucaklar mı? Kucaklamasa bu millet bu adaya girdiği her seçimi kazandırmaz.

 

Peki ama bu aday halkı birleştirebilir mi? Hiç tabanı olamayan bir partiyi bugün çatı aday arayışına sokmadan tek başına yüzde 50 oy potansiyeli olan bir parti konumuna getiren bir aday birleştiremeyecek de halkın yıllarca iktidar yapmadığı iki partinin çatı adayı mı birleştirecek halkı?

 

Evet değerli  okuyucular kriterler belli ama bu kriterleri ortaya koyanlarla, bu kriterleri ortaya koyarak arkasında durup yerine getirenleri  bu millet ayırt etmesini iyi bilir.Halka rağmen halk partisi , hareketsiz durarak hareket partisi olunmaz vesselam…

 

Uzun lafın kısası dostlar seçime sayılı günler kala yeni REİS-İ CUMHURUMUZUN ülkemize hayırlı olması dileklerimle…

 

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  Yazarın Diğer Yazıları