Salı , Haziran 19 2018

Rıza Sarraf'ın Durumu İle İlgili Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye Nota Verdi


Diplomatik kaynaklara dayandırılan bilgiye göre Dışişleri Bakanlığı, ABD’de tutuklu olarak yargılaması süren iş adamı Rıza Sarraf’ın durumuna dair ABD’ye nota verdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği tarafından ABD makamlarından Rıza Sarraf’ın durumuna dair resmi olarak bilgi talep edildiğini açıkladı. 19 Mart tarihinde Miami’de gözaltına alınan Rıza Sarraf, 21 Mart tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

ABD’ye yazılı nota veren Dışişleri Bakanlığı, ABD’yi dolandırma, İran’a karşı uygulanan yaptırımları delme, kara para aklama, kara para aklamak için komplo kurma ve ABD bankalarını dolandırma suçlamaları ile tutuklu olarak yargılaması süren Rıza Sarraf’ın durumu ile ilgili bilgi talep etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü ise Rıza Sarraf’ın durumu ile ilgili olarak Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği tarafından ABD makamlarından resmi olarak bilgi istenildiğini, bu talebe henüz yanıt gelmediğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünün yaptığı açıklamada, “Rıza Sarraf ile ilgili basında yer alan haberler üzerine Washington Büyükelçiliğimiz tarafından ABD makamlarından resmi olarak bilgi istenilmiş olup; bu talebe henüz bir cevap gelmemiştir. Konu ile ilgili takip sürecektir.” ifadesine yer verildi. 

Neler Yaşanmıştı?

ABD’de 27 Kasım tarihinde jürili duruşmasına başlanacak olan İran asıllı Türk vatandaşı Rıza Sarraf’ın nerede olduğu hususundaki belirsizlik sürüyor.

ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı bulunan Federal Cezaevleri Bürosu’nun internet sitesindeki resmi kayıtlarına göre ‘09135-104’ kayıt numaralı Rıza Sarraf’ın, 8 Kasım 2017 tarihinde cezaevinden tahliye olduğu bilgisi yalanlansa da geçerliliği halen devam ediyor.

Davayı kovuşturan New York Güney Bölgesi Federal Başsavcılığı sözcüleri ise “Rıza Sarraf’ın halen gözaltında olduğu” açıklamasını yaptı. 

About

Check Also

Bekir İrtegün’den Olay Yaratan FETÖ İtirafı: Emre Belözoğlu’nun Evinde Toplandık

FETÖ soruşturması kapsamında eski futbolcular hakkında hazırlanan iddianamede futbolcu Bekir İrtegün, FETÖ toplantılarına Gaziantepspor da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir