Cuma , Haziran 22 2018

Ruhani Resmen Açıkladı! Liderler Zirvesi Yapılacak


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte bir liderler zirvesi yapacaklarını belirtti ve ana gündemin ise Suriye konusu olacağını sözlerine ekledi. İşte haberin detayı…

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’den çok önemli demeçler! İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Tahram hem yerli hem de yabancı gazetecilere bazı açıklamalarda bulundu. İran ile Rusya arasında Suriye hususunda gayet uyumlu bir uzlaşının olduğunu dile getiren Hasan Ruhani, artık bu konuda Türkiye ile de aralarının iyi olduğunu ve bu şekilde de devam edeceğini sözlerine ekledi. 

ABD’YE TEPKİ GÖSTERDİ 

ABD’nin Suriye’de bulunan mevcudiyetini kınadıklarını ve amaç ve hedeflerin dürüstçe olmadığını dile getiren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin tek gayesinin Suriye’yi parçalamak oldu. Türkiye’nin başlatmış olduğu Zeytin Dalı operasyonu hakkında da bazı demeçler veren Ruhani, Türkiye’nin Suriye rejimi ile temasa geçmesi gerektiğini ve sınır ötesi askeri operasyon için o ülkenin devletinden ve halkından izin alınması gerektiğini söyledi. Ruhani,  “ABD’nin Suriye’deki mevcudiyetini kınıyoruz. Çünkü amaç ve hedefleri dürüstçe değil. ABD, Suriye’yi parçalamanın peşinde. Türkiye’nin attığı adımlarla ilgili yaklaşımımız da ilkeseldir. Bir ülkenin ordusu başka bir ülkenin toprağına girerken o ülkenin devleti ve halkından izin almalıdır. Biz Türkiye’nin Suriye’ye girmesine bu açıdan bakıyoruz. O nedenle arzumuz Türkiye’nin askeri operasyonlarının sona ermesidir.” ifadelerini kullandı.  

Ayrıca Rusya’nın Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptığını söyleyen Ruhani, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da içerisinde bulunduğu bir liderler zirvesinin gerçekleştirileceğini duyurdu ve “Bugün telefon konuşmamızda Sayın Putin de söyledi. Türkiye, Rusya ve İran’ın gelecek günlerde Suriye için üçlü liderler zirvesi gerçekleştirmelerinin zaruri olduğunu ifade etti.” dedi. 
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir