Çarşamba , Temmuz 18 2018

Rusya Savunma Bakanlığından Gündemi Sarsan İddia


Rusya Savunma Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre ABD, Suriye’nin Haseki kentindeki mülteci kampında 750 civarında eski IŞİD ve El Nusra üyesi teröriste eğitim veriyor. 
    

Rusya Savunma Bakanlığının iddiasına göre ABD, bölgede ‘Yeni Suriye Ordusu’ isminde bir grup oluşturmak maksadıyla Haseki kentindeki mülteci kampında çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar kapsamında ABD tarafından kamptaki eski IŞİD ve El Nusra üyesi teröristlere eğitim veriliyor. 
    

Rusya Savunma Bakanlığı, yerel kaynaklara ve mültecilerden edindiği bilgilere dayandırdığı açıklamasında, Haseki kentinde bulunan mülteci kampına, son 6 ay içerisinde eski IŞİD ve El Nusra üyesi teröristlerin getirildiği ifadesine yer verdi. Haseki kampına eğitilmek üzere getirilen teröristlerin, Rakka, Deyrizor, Ebu Kemal ve Fırat’ın doğusundan getirildiği de açıklamada yer aldı. ABD’nin oluşturmak istediği ‘Yeni Suriye Ordusunun’ çekirdeğini ise Rakka’dan getirilen 400 IŞİD üyesi terörist oluşturuyor. Açıklamada yer alan bir diğer iddia ise Haseke yakınlarında yer alan Cisr el Şaddadi’deki kampta özel kuvvetler, 750 kişiye eğitim veriyor. 
    

Rusya Savunma Bakanlığı konu ile ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü: 
    

“ABD tarafından IŞİD terör örgütünü yok etmek için kararlı açıklamalar yapılsa da koalisyon, Suriye’deki teröristlerle işbirliğini sürdürüyor. ABD tarafından kurulan ‘Yeni Suriye Ordusunun’ Esad güçlerine karşı Suriye’nin güneyinde savaştırılacak.”     
 

About

Check Also

İsrail, Beşar Esad'ı Öldürmekle Tehdit Etti

Reuters haber ajansı tarafından geçilen son dakika haberine göre İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İran’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir