Cumartesi , Ağustos 4 2018

Rusya ve ABD Arasında Yeni Kriz! Gizli Tahliyeden ABD'yi Sorumlu Tuttu


Rusya ve ABD Arasında son dönemde normalleşmeye başlayan ilişkiler yeniden gerilecek gibi görünüyor. Çünkü Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Rakka’dan 350 DEAŞ’lı teröristin gizlice tahliye edilmesinin sorumlusunun ABD olduğunu iddia etti. 

350 DEAŞ’lı teröristin Rakka’dan tahliye edilmesi hakkında açıklama yapan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ABD’yi fiilen terör örgütü DEAŞ’ın üstünü örtmekle suçladı. Şoylu açıklamasının devamında, ABD’nin Suriye’de terörle mücadelesinin sadece göstermelik olduğunu iddia etti. Ayrıca Şoygu, Rusya Hava Kuvvetlerine Ebu Kemal çevresinde ABD Hava Kuvvetleri tarafından engel olmaya çalışıldığını da öne sürdü. 

SURİYE’DE ABD’NİN ASKERİ VARLIĞI DEVAM EDECEK
ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’de bir açıklama yaparak, ABD’nin Suriye’deki askeri varlığının Suriye’de siyasi geçişe yönelik süreç tamamlanana kadar devam edeceğini söyledi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) basın ofisinde basın mensuplarının karşısına çıkan Bakan Mattis, Suriye’de DEAŞ’ın çöküşe gittiğini belirterek, şu anda yeni yol haritası belirlenene kadar Suriye’de kalmaya devam edeceklerini dile getirdi. 

“HENÜZ TAM OLARAK BİLMİYORUZ”
Mattis’e basın mensupları, Suriye’de DEAŞ’ın yenilgisinin ne ölçüde olduğunu da sordu. Henüz örgütün tam olarak bitmediğini söyleyen Mattis, DEAŞ savaşmak istediği sürece ABD’nin de geri çekilmeyeceğini ve savaşmaya devam edeceğini söyledi. 

RAKKA’DAN TAHLİYENİN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKMIŞTI
BBC tarafından yapılan özel araştırma sonucunda ABD-İngiltere öncülüğündeki koalisyon ile terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG öncülüğündeki SDG ortak operasyonuyla 350 DEAŞ’lının aileleri ile birlikte Rakka’dan güvenli bir şekilde tahliye edildiği gizli görüntüler ortaya çıkmıştı. 

About

Check Also

Tayland’da Mahsur Kalan 12 Çocuk ve Antrenörleri İçin Oksijen Kritik Seviyede

Tayland’da 12 çocuk ve antrenörleri birlikte girdikleri mağarada mahsur kalmış ve ancak 9 gün sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir