• BIST117.216
 • Altın165,618
 • Dolar3,9176
 • Euro4,8144
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 7 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Rusya’nın Çağrısına Beştepe’den Ret! “Suriye Rejimiyle Temas Kurulmayacak”

Afrin’de devam eden Zeytin Dalı operasyonu hakkında Rusya kanadından bir açıklama geldi ve bölgede yaşanan olayların çözüme kavuşabilmesi adına Türkiye’nin Suriye rejimi ile temas kurması gerektiği belirtildi. Buna yanıt ise Beştepe’den geldi.
Rusya’nın Çağrısına Beştepe’den Ret! “Suriye Rejimiyle Temas Kurulmayacak”
Rusya’nın Çağrısına Beştepe’den Ret! “Suriye Rejimiyle Temas Kurulmayacak” Rusya’nın Çağrısına Beştepe’den Ret! “Suriye Rejimiyle Temas Kurulmayacak” Rusya’nın Çağrısına Beştepe’den Ret! “Suriye Rejimiyle Temas Kurulmayacak”

Afrin’de devam eden Zeytin Dalı operasyonu hakkında Rusya kanadından bir açıklama geldi ve bölgede yaşanan olayların çözüme kavuşabilmesi adına Türkiye’nin Suriye rejimi ile temas kurması gerektiği belirtildi. Buna yanıt ise Beştepe’den geldi. İşte detaylar…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin özgür Suriye Ordusu ile birlikte ortak olarak başlatmış olduğu Zeytin Dalı operasyonu bölgede devam ediyor ve teröristler etkisiz hale getirilmeye devam ediliyor. Pek çok stratejik noktalarını kaybeden terör örgütü YPG’nin Suriye rejimi ile anlaştığı belirtilirken, rejim güçleri ise Afrin’e girmeye başladı. Gelişmeler bu yönde devam ederken, Rusya bir çağrıda bulundu ve Türkiye’nin bölgedeki olayları çözüme kavuşturması için Suriye rejimiyle temasa geçmesi gerektiğini belirtti. 

BEŞTEPE’DEN RET CEVABI

Rusya’nın Türkiye’nin Suriye ile temasa geçmesi yönündeki çağrısına ise ilk cevap ise Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından geldi. Türkiye’nin Astana görüşmelerinde Rusya ve İran ile 3 garantör oluşturduğunu ve Esad rejimi ile bir temasın söz konusu bile olmadığını dile getiren İbrahim Kalın, Türkiye’nin Esad rejimine gerekli mesajları İran ve Rusya üzerinden verdiğini söyledi. Kalın, “Bizim Şam rejimi ile resmi temasımız söz konusu değil. Astana çerçevesinde 3 garantör ülke olarak bizim Suriye sahasında yaşanan gelişmeleri koordine etmek için kurduğumuz bir mekanizma var. Zaman zaman bu mesajlar, Rusya ve İran üzerinden Şam rejimine de iletilmekteydi. Dolaylı bir trafiğin olduğunu biliyoruz fakat olağanüstü şartlar gerektirdiğinde istihbarat birimimiz doğrudan ya da dolaylı belli temaslar kurabilir. Doğrudan Ankara-Şam arasında siyasi veya diğer alanlarda temas trafiğimiz söz konusu değil” ifadelerine yer verdi.
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler