Çarşamba , Haziran 20 2018

Sağlık Bakanlığı, Sağlıklı ve Hareketli Yaşama Destek İçin 50 Bin Bisiklet Dağıtacak


Sağlık Bakanlığı, hareketsiz yaşamı engellemek için 2018 yılında ‘Türkiye, Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’ çerçevesinde 50 bin bisiklet dağıtacak. 
    

Sağlık Bakanlığı tarafından 2018 yılında “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” çerçevesinde hareketsizliği azaltmak amacıyla 50 bin bisiklet dağıtımı yapılacak.

Sağlık Bakanlığı, bisiklet kullanımını teşvik etmek maksadıyla “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programına” uygun şekilde “Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi 2015-2018” kapsamında bisiklet dağıtımlarını sürdürecek. 

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen standartlara uygun bisiklet yolu ve paylaşım sistemi yapan yerel yönetimler, eğitim kurumları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarına bisiklet dağıtımına devam edilecek. 2015 yılında hayata geçen proje ile bugüne kadar 352 bin bisiklet dağıtımını gerçekleştiren Sağlık Bakanlığının, 2018 yılı hedefi ise 50 bin bisiklet dağıtımını gerçekleştirmek.

4 Bin 914 OKUL Beslenme Dostu Seçildi

Sağlık Bakanlığı, “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programını” yeni ihtiyaçlara ve Dünya Sağlık Örgütü eylem planlarına yanıt verecek şekilde 2017-2021 dönemi için güncelledi.

Bu kapsamda çocukların sağlıksız gıdalardan korunması için okullarda sağlıklı beslenme eğitimi almaları sağlanacak. “Beslenme Dostu Okul Programı” bütün okullarda sürdürülecek. Bu program çerçevesinde Ekim 2017 itibarıyla ‘Beslenme Dostu Okul Programı’ kriterlerine uygun hareket eden 4 bin 914 okula “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” verildi.

“Hareketli Yaşam Tarzının Teşviki”, “Sağlıklı Beslenme”, “Bağımlılıkla Mücadele” ve “Organ Bağışı” gibi konularda bilgilendirme ve sağlık okuryazarlığını artırma faaliyetleri özellikle vatandaşların yoğun olduğu şehir meydanlarında sürdürülecek. Bu çerçevede yürütülen çalışmalar ile Türkiye genelinde hizmet veren 150 “Sağlıklı Yaşam Aracı” bugüne kadar 5 milyon kişiye ulaştı. 
 

About

Check Also

Keyif İçin Çitliyoruz Ama Şifası Çokmuş

Maç ve film izlerken vazgeçilmezimiz olan çekirdek besleyici özelliği ile vücudumuzun şifasıymış. Evimizden eksik etmediğimiz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir