Cumartesi , Ağustos 4 2018

Sağlık Bakanlığı’ndan Canan Karatay’a Aşı Tepkisi


Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan ve aşının Alzheimer’a yol açtığını söyleyen Canan Karatay’a Sağlık Bakanlığı’ndan sert bir tepki geldi ve aşının sayesinde pek çok hastalığın neredeyse son bulduğunu açıkladı. İşte detaylar…

Ünlü Kardiyolog Prof. Dr. Canan Karatay geçtiğimiz günlerde aşı konusunda ilginç bir açıklama yapmış ve bu açıklamalarına çoğu doktordan tepki gelmişti. Katıldığı bir panelde konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, aşının insan vücuduna çok zararlı olduğunu ve büyük tehlike saçtığını söyledi. Karatay, aşıların içerisinde alüminyum olduğunu ve bu yüzden de aşıların Alzheimer’a yol açtığını söylemişti. 

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN TEPKİ GELDİ 

Canan Karatay’ın aşı hakkında yaptığı bu açıklamalarına pek çok doktor tepki gösterirken, bir sert tepki de Sağlık Bakanlığı’ndan geldi. Yapılan aşılar sayesinde 21. Yüzyıla girerken  milyon 977 bin 855 önüne geçildiği ve 750 bin çocuğun aşı sayesinde sakatlıktan kurtulduğu belirtildi. Yapılan aşılar sayesinde Hepatit A-B, boğmaca, suçiçeği ve kızamık gibi pek çok hastalığın önüne de geçildiği açıklandı. 

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın devamında ise “Tüm bu sonuçlara ve aşılamayla elde edilen başarılara rağmen hiçbir  bilimsel dayanağı olmadan sorumsuzca yapılan açıklamalar, aşılama konusunda  vatandaşlarımızda az da olsa tereddüde yol açmaktadır. Yapılan bilimsel  çalışmalara göre aşılar son derece güvenilir biyolojik ürünlerdir. Üretim ve  dağıtım aşamalarında çok sıkı kontrolden geçmektedir. Ülkemizde kullanılan  aşılar, uluslararası referans laboratuvarlarında test edilmiş aşılardır. Dünya  Sağlık Örgütü tarafından önerilen ve onaylanan ‘İyi Üretim Prosedürleri’  kurallarına uygun olarak üretilmektedir.” denildi.
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir