9 yaşındaki çocuğun midesinden 42 adet mıknatıs topu çıkarıldı

Beylikdüzü'nde 9 yaşındaki çocuğun midesinden 42 adet stres bilyeleri olarak da bilinen "neodyum" adlı güçlü mıknatıs çıkarıldı.

SAĞLIK 10.07.2020, 10:59 Sinem Ramazanoğlu
9 yaşındaki çocuğun midesinden 42 adet mıknatıs topu çıkarıldı

Beylikdüzü'nde yaşayan 9 yaşındaki çocuğun kusma ve karın ağrısı şikayeti olunca aile hastaneye götürdü. Röntgen filmi çekilen çocuğun midesinde görülen 42 adet mıknatıs şaşkınlık yarattı.

Midesinde 42 tane mıknatıs çıkarıldı

banner32
Beylikdüzü’nde 9 yaşındaki çocuk, ailesinden habersiz "neodyum" adlı güçlü mıknatıslardan toplamda 42 tanesini yutunca kusma ve karın ağrısı başladı. Çocuklarının rahatsızlanmasının ardından hastaneye götüren aile duydukları karşısında şok oldu. Röntgen filmi çekilen çocuğun midesinde boncuklar halinde yabancı cisim görüldü.  Beykent Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Çay tarafından ameliyata alınan küçük çocuğun midesinden toplamda 42 adet renkli renkli "neodyum" isimli mıknatıs çıkarıldı.

"Mıknatısları çıkardık"

9 yaşındaki çocuğun midesinden 42 adet mıknatıs çıkmasının ardından konuyla ilgili açıklamada bulunan Prof. Dr. Ali Çay, "Bizim hastamız yaklaşık 42 tane bu mıknatıstan yutmuş çeşitli hastanelere müracaat etmiş. Burada yapılan incelemelerde çekilen filmlerde tesadüfen bu mıknatısları yuttuğunu biz radyografide gördük hastamızı ameliyata aldık. İnce bağırsak uç kısmında delinme oluşturmuştu. Biz bu mıknatısları çıkardık" ifadelerini kullandı.

"Bu tür oyuncaklardan çocukları uzak tutmaya özen gösterelim"

9 yaşındaki çocuğun yuttuğu "neodyum" mıknatısının çocuklar arasında çok yaygın olduğunu belirten Çay, "Böyle renkli ve göz alıcı mıknatıslar çok güçlü mıknatıslar aynı zamanda. Bunlar ciddi anlamda problem oluşturuyor. Yabancı cisimlerin yüzde 1'inde cerrahi komplikasyon oluyor. İnşallah bundan sonra yaraları iyileştikten sonra yakın olarak takip ediyoruz. Herhangi bir kalıcı problem olmayacak. Bu mıknatısları çocuklar çok yaygın kullanıyor. Bu mıknatıslar çok kuvvetli çok tehlikeli. Hayatı tehdit eden bu tür oyuncakları çocuklardan uzak tutmaya önem gösterelim" açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@