ABD'de ilk kez ölmüş birinden durmuş kalp nakli yapıldı

ABD'de Duke Üniversitesi'nde görevli doktorlar ölmüş birinden aldıkları kalbi çalıştırıp başka bir hastaya nakletti.

SAĞLIK 03.12.2019, 20:14 Kübra Kozbay
ABD'de ilk kez ölmüş birinden durmuş kalp nakli yapıldı

ABD'de Duke Üniversitesi'nde ölümden sonra bağış adı verilen bir program kapsamında gerçekleştirilen işlemde, öldükten sonra organlarını bağışlamayı kabul eden bir kişinin bedeninden 8 saat sonra özel bir teknikle  kalbi çıkarılarak yeniden çalıştırıldı. Kalp daha sonra nakil bekleyen bir hastaya nakledildi. Kalbini veren ve nakil yapılan hastaların adı ise gizli tutuldu.

Ölmüş birinden nakil kalp hastaları için umut oldu

Kalp Nakli Departmanı Yöneticisi Dr. Jacob Niall Schroder, Twitter hesabından 8 saat sonra yeniden çalıştırılan kalbin videosunu paylaştı. Normal şartlarda nakil ameliyatlarında kalp beyin ölümü gerçekleşen fakat kalbin hala attı kişilerden alınıyordu. Fakat bu yöntemle ölmüş birinden kalp alınarak 8 saat sonra yeniden çalıştırıldı. Uzmanlara göre bu yeni yöntem sayesinde kalp bekleyen birçok hasta için umut ışığı da doğmuş oldu.

İngiltere'de 2009 yılından beri yapılıyor

ABD'de ilk defa yapılan bu operasyon İngiltere'de ise 2009 yılından beri uygulanıyor. DCD Adı verilen bu yöntemde organ bağışlarının %39'u ölmüş kişilerden oluşuyor. İngiltere'de 2015 yılında ilk defa bütün yaşam fonksiyonları durmuş bir donörden alınan kalp 60 yaşındaki Hüseyin Ulucan isimli bir Türk hastaya nakledilmişti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@