Akciğer kanserinin 4 ölümcül belirtisine dikkat

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en çok görülen ve ölümlere neden olan kanser türü akciğer kanseri. Uzmanlar sinsi olarak ilerleyen bu kanserin 4 ölümcül belirtisine dikkat çekiyor.

Akciğer kanserinin 4 ölümcül belirtisine dikkat

Akciğer kanseri bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kanserden ölümlerin en önemli nedeni olarak biliniyor. Hastaların büyük çoğunluğunda sinsi olarak ilerleyen bu hastalıkta tanı genellikle ileri evrede konulabiliyor. Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr. Seha Akduman, bazı hastalarda erken dönemlerde teşhis koyabileceklerine dikkat çekiyor. Akduman, aynı zamanda bazı belirtilere dikkat ederek hastalığı erken evrelerde yakalamanın tedavi ile etkin sonuçlara ulaşmayı mümkün kalacağını söylüyor.

Akciğer kanserinin belirtileri

Uzmanlara göre akciğer kanserinde en önemli belirtiler kanlı balgam, öksürük, ses kısıklığı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, nedeni bilinmeyen kilo kaybı, yeni ortaya çıkan hırıltı ve tedavi güçlü yaşanan sürekli tekrar eden zatürre. Aynı zamanda kolda uyuşma, tek taraflı göz kapağı düşüklüğü, halsizlik, ağrı, baş ve boyun ödemi, kas gücü kayıtları da akciğer kanserine işaret edebiliyor. Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr. Seha Akduman, bütün bu belirtilerin ve bulguların tümörün yerleşim yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik gösterebileceğine dikkat çekerek özellikle 4 önemli öncül belirtiye dikkat etmek gerektiğini söylüyor.

Bu 4 belirtiye dikkat

Dr. Akduman, akciğer kanserinin en çok görülen ve öncül belirtileri arasında öksürük olduğunu belirtiyor. Devam eden inatçı öksürük durumunda tetikte olmak gerektiğini söyleyen Akduman, öksürüğün soğuk algınlığı ya da solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak çıkması durumunda 1-2 hafta içerisinde kaybı olacağını ancak 3 haftadan uzun süre devam eden öksürük akciğer kanseri belirtisi olabileceğini söylüyor. İkinci olarak uzun süreli sigara içen kişilerde kronik öksürüğe dikkat etmeme ve durumun sigaradan kaynaklandığını düşünerek önemsememe ve zaman kaybetme durumu olduğunu belirten Akduman, öksürük miktarında artma ve çıkarılan balgam miktarında artış görülmesi durumunda mutlaka doktora başvurmak gerektiğini söylüyor. Nefes darlığının da akciğer kanserinin öncül belirtilerinden biri olduğunu belirten Akduman, akciğer kanserinin var olması durumunda tümörün varlığına ve yaygınlığına göre nefes darlığının ortaya çıkabileceğini yoğun egzersizlerde olduğu gibi normal hayatta da yerine göre nefes darlığı olabileceğini söylüyor. Akduman son olarak tümörün sinirlere bası yapmasının da ses kısıklığına neden olabileceğini belirterek beklenmeyen bir ses kısıklığı durumunda tümör varlığına işaret edebileceğini söylüyor.

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@