Beyin yiyen amip tehlikesi! Amip nedir, nerelerde bulunur?

Son günlerde uzmanlar sıklıkla beyin yiyen amipin neden olduğu hastalıklara karşı uyarıyor. Koronavirüsten sonra yeni tehlike olarak adlandırılan beyin yiyen amipin ortaya çıkmasıyla pek çok soru art arda gelirken herkes amipin ne olduğunu ve nasıl bulaştığını araştırmaya başladı.

SAĞLIK 10.07.2020, 15:00 Sema Topbaş
Beyin yiyen amip tehlikesi! Amip nedir, nerelerde bulunur?

Son günlerde uzmanlar sıklıkla beyin yiyen amipin neden olduğu hastalıklara karşı uyarıyor. Koronavirüsten sonra yeni tehlike olarak adlandırılan beyin yiyen amipin ortaya çıkmasıyla pek çok soru art arda gelirken herkes amipin ne olduğunu ve nasıl bulaştığını araştırmaya başladı. Tek hücreli canlılar olan amipler, gözle görülemeyecek kadar da küçüklerdir. Amipler genellikle tatlı sularda ve su birikintilerinde yer alır. İşte amipler ve amiplerle ilgili tüm bilgiler…

Amip Nedir?

Tuzlu sularda yaşamayan amipler, genellikle tatlı sularda, kokmuş su birikintilerinde ve nemli toraklarda yer alırlar. Amiplerin çapları 200-300 mikrometre arasında değişmektedir. Beyin yiyen amip türleri insandan insana geçmez. Burun yolu ile bulaşan beyin yiyen amip türleri, beyne yerleştikten sonra menenjit gibi hastalıklara yol açar. Amipler, yalancı ayaklarını besinleri olan tek hücrelileri almada kullanırlar. Tek hücreli canlılar olarak bilinen amipler zeminde yaşar. 

banner32
Amip

Beyin Yiyen Amipin Riskleri

İnsandan insana bulaşmayan ve sadece burun yoluyla bulaşan beyin yiyen amip, beyinde enfeksiyona yol açarak genellikle ölümcül olur. Tatlı sularda bulunan ve tek hücreli olan amipler, koku alma kanalına girerek burun içi mukozayı geçer ve koku alma siniri yolu ile omurilik sıvısı ve beyne yerleşerek oldukça tehlikeli ve ani ölümlerle sonuçlanan bir hastalık olan menenjitlere yol açar.

Beyin Yiyen Amip

Beyin Yiyen Amipin Bulunduğu Yerler

Oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilen beyin yiyen amip göl ve nehir gibi tatlı sularda bulunur. Jeotermal sularda, kaplıcalarda ve iyi klorlanmış havuz sularında bulunan amipler, deniz gibi tuzlu olan sularda yaşamaz. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@