Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel: 20-45 yaş arası fazla vaka var

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, Türkiye'nin genç nüfusa sahip olmasından dolayı 20-45 yaş arası çok fazla vaka gördüklerini belirtti.

SAĞLIK 16.04.2020, 14:26 Sinem Ramazanoğlu
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel: 20-45 yaş arası fazla vaka var

Ülkemizde görülen koronavirüs salgını hakkında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin genç nüfusa sahip olduğuna değinen Yamanel, bundan kaynaklı 20-45 yaş arası çok fazla hasta olduğunu dile getirdi.

"Artış hızında bir azalma oldu"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel ülkemizde görülen koronavirüs hakkında değerlendirmelerde bulundu.  Ülkemizde ki artış hızında azalma olduğuna değinen Yamanel, "Ülkemizde artış hızında bir azalma oldu. Artış hızı da yavaşladıkça hem yoğun bakıma giren hasta sayısı hem de kaybettiğimiz hasta sayısı azalıyor. Yoğun bakım sayısının ve ölüm oranlarının az olması çok önemli ve bizim için çok olumlu. Vaka artış oranına göre yoğun bakıma giren hasta sayımız aynı oranda artmıyor. Daha az sayıda vaka yoğun bakıma girmiş oluyor ve daha az sayıda bir kaybımız oluyor" ifadelerini kullandı.

"İlaçlara erken dönem başlıyoruz ve hastaları hızlı tepsi ediyoruz"

banner32
Prof. Dr. Yamanel, yapmış olduğu açıklamasının devamında, bunun nedenlerine değinerek, "Bunun iki sebebi var; birincisi ilaçlara erken dönemde başlıyoruz ve hastaları hızlı tespit ediyoruz. Bu çok önemli; çünkü ilaçların erken dönemde verilmesiyle asemptomatik olgulara bile ilaç temin edip verebiliyoruz. İkincisi de ben sağlık sistemimizin iyi olmasına bağlıyorum. Sağlık sistemimiz hastaneye yatan insanların süreçlerini çok iyi yönetiyor ve yoğun bakım sistemlerimiz de çok iyi bir şekilde işliyor. Bunun sonucunda da aslında kaybımız nispeten daha az olmuş oluyor" şeklinde konuştu.

"25-45 yaş arası hasta sayısı çok fazla"

Türkiye’nin genç nüfusa sahip olmasından dolayı 25-45 yaş arası çok fazla hasta olduğunu belirten Yamanel, "Genç yaştaki bir kişinin bu hastalığa karşı direnci önemli; fakat hastalığa karşı erken dönemde ilaca başlamak çok etkili. Sayın bakanımızın da, daha önce gösterdiği grafiklerde olduğu gibi 25 ve 45 yaş arası daha yoğun dağılmıştı bu virüs ülkemizde. Fakat hastaneye yatış ve yoğun bakıma yatma oranlarımız genel olarak 65-85 yaş arasındaki vatandaşlarımızdan oluşuyor" şeklinde konuştu.

"Filyasyon ekipleri hızlı yayılımı önlüyor"

Prof. Dr. Yamanel, açıklamasının devamında filyasyon ekiplerinin başarısına değinerek, "Bu ekipler Sağlık Bakanlığı'nın çok önemli bir organizasyonu. Bunlar pozitif olan vakaların çevresinde temas etmiş vakaları tespit ediyorlar. Bunlardan sürüntü örneği alıp test yapıyorlar ve yine pozitif çıkanlar da izole ediliyor. Salgınların en önemli önlemlerinden bir tanesi budur. Filyasyon salgıların önüne geçmek için çok önemlidir. Örneğin bir hasta var ve bunun da temas ettiği bireyler var; bu bireyleri tespit edip, bunların pozitif olup olmadığını anlamak yayılım açısından çok önemli. Sayın bakanımızın da daha önce söylediği gibi 1 kişi 16 kişiye bulaştırabiliyor ki ilk vakalarda 1 kişi 30 kişiye bulaştırmıştı. Bu durum böyle olunca hızlı yayılım söz konusu da oluyor. Yani filyasyon ekipleri de bu hızlı yayılımı önlüyorlar. Ben bunu çok iyi başardığımızı da düşünüyorum ve eğer hızımızda da bir düşüş varsa bu da filyasyonun başarılı yapıldığının bir göstergesidir" açıklamasında bulundu.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@