Bir kişinin ikinci defa koronavirüse yakalanma riski var mı

Bilim adamları, bir kişinin koronavirüse yakalanıp iyileştikten sonra ikinci defa koronavirüse yakalanıp yakalanmama ihtimalini tartışıyor.

SAĞLIK 18.03.2020, 13:59 18.03.2020, 14:13 Şener Koştu - sener.kostu@canlihaber.com
Bir kişinin ikinci defa koronavirüse yakalanma riski var mı

İngiltere hükümeti bilim danışmanının gündeme taşıdığı ‘sürü bağışıklığı’ stratejisinden sonra İngiltere’de bilim adamları, bir kişinin koronavirüse yakalanıp iyileştikten sonra ikinci defa koronavirüse yakalanma riskinin bulunup bulunmadığını tartışıyor.

Toplum Bağışıklık Kazanmalı

İngiltere’de koronavirüsle mücadele stratejisi kapsamında geçen hafta Başdanışman Patrick Vallance tarafından sürü bağışıklığının bu mücadelenin önemli bir parçası olduğu ve nüfusun yüzde 60’ı koronavirüse yakalanırsa toplumsal bir bağışıklığın kazanılabileceğinin ima edilmesi sadece İngiltere’de değil, dünyada da tepki çekmişti.

Bilim Adamları Şaşkın ve Endişeli

Geçen ay Japonya’da koronavirüse yakalandıktan sonra iyileşen bir hastaya yapılan ikinci koronavirüs testinin pozitif çıkması bilim adamları arasında şaşkınlık ve endişeye yol açmıştı. Japonya’da yaşanan bu gelişme üzerine Patrick Vallance ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a sağlık ile ilgili konularda başdanışmanlık yapan Prof. Chris Whitty’ye, Japonya’da bir vakanın ikinci defa koronavirüse yakalanmasının ne anlama geldiği ve bu gelişme üzerine sürü bağışıklığının halen olanaklı olup olmadığı sorusu yöneltildi.  

Bazı Vakalarda Görülebilir

Japonya’da bir vakanın iyileştikten sonra ikinci defa koronavirüse yakalanmasıyla ilgili bir açıklama yapan Başdanışman Vallace, “Bazı vakaların ikinci defa enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski vardır. Ancak bu nadir rastlanan bir durumdur. Ayrıca Japonya’daki vaka, koronavirüste de böyle bir durumun olabileceğine dair bir bulgu olarak kabul edilemez.” dedi.   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@