Bir yasak daha kaldırıldı! Sağlık personelleri istifa edebilecek

Pandemi sürecinde sağlık personeli ihtiyacından dolayı 3 ay süreyle getirilen istifa yasağı bugünden itibaren kaldırıldı.

SAĞLIK 08.06.2020, 15:00 08.06.2020, 15:36 Sema Topbaş
Bir yasak daha kaldırıldı! Sağlık personelleri istifa edebilecek

Pandemi sürecinde sağlık personeli ihtiyacından dolayı 3 ay süreyle getirilen istifa yasağı bugünden itibaren kaldırıldı. Sağlık Bakanlığı’ndan konuyla ilgili bir açıklama yapıldı ve sağlık personelleri için yeni bir düzenlemeye gidildiği belirtildi. İşte detaylar…

Bakanlık Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle işten ayrılmaları yasaklanan sağlık personelleri için yeni düzenlemeye gidildiğini ve 3 ay süreyle getirilen istifa yasağının bugünden itibaren kaldırıldığını belirtti.

Sağlık Kurulu Raporu Başvuruları Başladı

banner32
Bakanlık açıklamasında, pandemi süreci sebebiyle salgınla mücadele kapsamında sağlık personeli ihtiyacı sebebiyle ‘Sağlık kuruluşlarında sağlık personel ayrılışları’ konulu yazının yürürlükten kaldırıldığını ifade etti. İstifaları durdurulan sağlık çalışanlarının işlerinden ayrılmasına 8 Haziran 2020 tarihinden itibaren izin verileceği bilgisine yer verildi. Aynı zamanda ‘Sağlık Kurulu Raporlar’ kanunu yazısının da yürürlükten kaldırıldığını duyuran Bakanlık, bu bağlamda silah bulundurma ve taşıma ruhsatı almak ve yenilemek için sağlık kurulu raporu almak isteyen vatandaşların 8 Haziran 2020 tarihinde itibaren sağlık hizmeti sunucularına başvuruda bulunabileceklerini duyurdu.

Sağlık Personeli ve İstifa

Yasak Tüm Sağlık Çalışanlarını Kapsıyordu

Çin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünya geneline yayılan yeni tip koronavirüs salgını ülkemizde ilk olarak Mart ayında baş göstermişti. Koronavirüs vaka ve ölümlerinin yaşanmaya başladığı Mart ayından itibaren personel ihtiyacı nedeniyle sağlık çalışanlarının istifaları 3 ay süreyle yasaklanmıştı. İstifa yasağı, kamu ve özel sektör çalışanlarının tamamı için geçerli olmuştu.


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@