Burun kanaması başladıktan sonra yapmanız gerekenler

Burun kanaması çeşitli sebeplerle ortaya çıkabiliyor ancak birçoğumuz burun kanaması başlayınca ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz. Burun kanaması başladıktan sonra yapılması gerekenler yazımızın devamında sizleri bekliyor.

SAĞLIK 10.01.2020, 19:57 10.01.2020, 23:11 Melek Eren - Editör, Genel Yayın Yönetmeni
Burun kanaması başladıktan sonra yapmanız gerekenler

Burun kanaması genellikle yüzeysel damarların çatlaması sonucu ortaya çıkıyor ve en sık bu şekilde gerçekleşiyor. Buruna darbe alınması, havanın kuruluğu, yüksek tansiyon, güneş altında çok kalmak, sıcak ve kuru hava burun kanaması nedenleri arasında sayılabilir. İnsanların günlük hayatta yaşadığı burun kanamalarının yüzde doksanı bu tür kanamalardan oluşuyor. Peki burun kanaması durumunda ne yapılması gerekiyor? Burun kanaması durumunda yapmanız gerekenler haberimizin devamında.

Burun kanaması sırasında yapmamız gerekenler

banner32
Burun kanaması yaşayan hastanın burnunu soğuk su ile temizlenmesi ve burun içinde bulunan pıhtıları sümkürmesi gerekiyor. Aynı zamanda burun kanatlarının 5 veya 10 dakika boyunca iyi bir şekilde sıkılması da burun kanamasının önüne geçebiliyor. Burun kanaması durumunda hastanın yere yatırılması fayda yerine zarar sağlayan müdahaleler arasında görülüyor. Burun kanamaları birkaç damla dan daha yoğun kanamalara kadar değişebiliyor bu nedenle ciddi boyutlara ulaşan bir kanama olması durumunda mutlaka doktora başvurmak gerekiyor.

Burun kanaması sırasında hastayı yatırmayın

Burun kanaması sırasında uzmanlar hastanın yatırılmaması gerektiğini tavsiye ediyor fakat yatırılması durumunda da mutlaka başın yukarıdadır kalması gerekiyor. Kanamalar genellikle böyle durumlarda duruyor fakat çatlayan damar iyileşene kadar kanama devam edebiliyor. Kanamaların durmaması ya da sık olarak tekrarlanması durumunda mutlaka bir uzman hekime başvurmak gerekiyor. Sık sık tekrar eden ve yatağa Kirletmeye kadar varan burun kanamaları durumunda ise  damarlar uzman doktorlar tarafından koterize edilebiliyor.

Tansiyonu kontrol altına almak gerekiyor

Burun içerisinde oluşan diğer damarlardaki çatlaklar sonucunda daha şiddetli kanamalar ortaya çıkabilir. Genellikle müdahale edilmesi gereken bu kanamalar doktor kontrolünde durdurulmalıdır. Özellikle yaşlı kişilerde tansiyon yükselmesi sonucu ortaya çıkan burun kanamalarında kişinin tansiyonunun hemen kontrol altına alınması da gerekiyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@