C vitamini deposu acı biber soğuk algınlığına iyi geliyor

Acı biber C vitamini ve antioksidan kaynağı olarak, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve soğuk algınlığına iyi geliyor. Kış aylarında nezle ve gripten korunmak için acı biber tüketebilirsiniz.

SAĞLIK 26.12.2019, 18:36 Kübra Kozbay
C vitamini deposu acı biber soğuk algınlığına iyi geliyor

C vitamini ve antioksidan bakımından zengin olan acı biber içerdiği kalsiyum, potasyum ve diğer vitaminler sayesinde insan sağlığına oldukça katkı sağlıyor. Aynı zamanda vücutta A vitaminine dönüşen betakaroten bakımından da zengin olan acı biber, kış aylarında tüketilmesi durumunda grip ve nezle gibi hastalıklara karşı da koruyucu oluyor.

Vücudun betakaroten ihtiyacını karşılıyor

banner32
Acı biberi günde sadece 1 defa tüketmek bile vücudun betakaroten ihtiyacını karşılıyor. Aynı zamanda C vitamini bakımından zengin olan acı biber vücudun dayanıklılığını artırıyor bağışıklık sistemini güçlendirerek insanların gribe karşı koruma altına alıyor. C vitamini antioksidanlar bakımından güçlü olan acı biber kan dolaşımını hızlandırıyor grip mikrobunu yok etmenin yanı sıra soğuk algınlığı ve  nezleye yakalamanızı engelliyor.

Ağrı kesici etkisi bulunuyor

Acı biberin içerisinde bulunan doğal maddelerden biri olan capsaicin, ağza dokundurulduğunda zaman yakıcı bir his oluşturuyor. Aslında acı biberin oluşturduğu bu Yakıcı his, sinirlerin yumuşamasını ve beyne endorfin salgılanmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda benim bölgesinde salgılanan bu endorfin vücutta ağrı kesici etki yapıyor ve rahatlamanızı sağlıyor.

Kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor

Yapılan son araştırmalara göre acı biber tüketmek kötü kolesterolde azalma sağlıyor. Hatta uzmanlar acı biberin kolesterolü düşürmede en önemli besinlerden biri olduğunu söylüyor. Faydaları saymakla bitmeyen acı biber içerisinde bulunan C vitamini ve antioksidanlar sayesinde vücudu kansere ve kalp krizine karşı da koruyor. Acı biberin doğal kemoterapi etkisi gösterdiği de öne sürülüyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@