Çin’de görülen bubonik veba hastalığı belirtileri neler? Salgın riski taşıyor mu?

Koronavirüs salgınının ardından Çin’de görülen ve 24 saat içerisinde öldürebilen bubonik veva hastalığı ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklama geldi.

SAĞLIK 07.07.2020, 13:00 07.07.2020, 13:05 Sema Topbaş
Çin’de görülen bubonik veba hastalığı belirtileri neler? Salgın riski taşıyor mu?

Koronavirüs salgınının ardından Çin’de görülen ve 24 saat içerisinde öldürebilen bubonik veva hastalığı ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklama geldi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından hastalıkla ilgili yapılan açıklamada, bubonik veba hastalığının yüksek bir risk taşımadığı belirtilirken Çinli yetkililer ise tespit edilen vakanın ardından hastalıkla ilgili salgın riski bulunduğunu duyurarak üçüncü seviye alarm durumuna geçmişti.

Dünya Sağlık Örgütü’nden Açıklama

Çin’de görülen yeni hastalık olan bubonik veba ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü’nden açıklama geldi. Sözcü, hastalıkta vaka sayıları göz önüne alındığında yüksek bir tehlike görülmediği ve hastalığın kontrol altına olduğunun görüldüğünü söylerken Çinli yetkililerin hastalıkla ilgili alarm durumuna geçmesi ise kafaları karıştırdı.

Üçüncü Seviye Tehlike Alarmı Verildi

Dün Çin’de İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde yer alan Bayan Nur kentinde bir kişide bubonik veba hastalığı görülmüştü. Bir kişide görülen hastalık sonrasında kentte sağlık uyarı sisteminde en düşükten bir üst seviye olan üçüncü seviye tehlike alarmı verilmişti. Üçüncü seviye tehlike alarmının yıl sonuna kadar devam edeceği duyuruldu.

banner32
Çinde Yeni Salgın

Veba İnsanlara Bulaşabilir Mi?

Veba, genellikle kemirgenlerde yaşayan bir bakteri sebebiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir ve 24 saat içinde ölüme yol açabilir. Bubonik veba ise hastalığın insanlara bulaşabilen en yaygın şekli.

Bubonik Veba Hastalığı

Hastalıkta Salgın Riski Var

Çinli yetkililer üçüncü seviye alarma geçerken şu anda insanlar arasında bubonik veba hastalığının yayılma riski bulunduğunu belirterek vatandaşlardan kendilerini koruma önlemleri geliştirmeleri aynı zamanda olumsuz sağlık durumlarını acil olarak bildirmeleri istendi.

Hastalığın Belirtileri Neler?

Bubonik veba hastalığının belirtileri arasında bakterilerin vücuda girdiği yere en yakın lenf bezlerinde ağrılı şişme ve iltihaplanma görülmektedir, bunun ilerleyen sürecinde iltihaplı olan lenf nodları açılarak akıntı halini alır. Hastalığın tedavisine hemen başlanmaması durumunda bakteri vücudun her yerini sararak akciğer ve septisemik forma dönüşebilir.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@