Cinsel yolla bulaşan ve kansere neden olan bu hastalık için uzmanlardan erkeklere aşı uyarısı

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık rastlanan HPV’nin sebep olduğu rahim ağzı kanserinde kaynağın erkekler olduğunu belirten uzmanlar mutlaka erkeklerinde aşılanması gerektiğini belirtiyor.

Cinsel yolla bulaşan ve kansere neden olan bu hastalık için uzmanlardan erkeklere aşı uyarısı

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık rastlanan HPV’nin sebep olduğu rahim ağzı kanserinde kaynağın erkekler olduğunu belirten uzmanlar mutlaka erkeklerinde aşılanması gerektiğini belirtiyor. Yüksek olarak kanser taraması yapılan ülkelerde rahim ağzı kanserine bağlı olan can kaybı oranlarının yüzde 75’den fazla azaldığı belirtilirken bu rakamların erken yaştan itibaren yapılacak olan düzenli takip ile daha da azaltılabileceği belirtiliyor.

Cinsel Yolla Bulaşan En Sık Hastalık

Cinsel açıdan aktif olan kişilerin çoğu yaşamlarının bir döneminde HPV ile karşılaşabiliyor. Cinsel yolla bulaşan en sık hastalıklar arasında yer alan bu virüsün 40’tan fazla tipi bulunuyor. Genel olarak herhangi bir belirtisi olmayan bu hastalık farkında olunmadığı için partnerlere bulaşabiliyor. Erkeklerde HPV herhangi bir belirti ve sağlık sorunu geliştirmezken bazı HPV tiplerinde cinsel bölge üzerinde genital siğillerin oluştuğu görülebiliyor. Oldukça tehlikeli bir hastalık olan HPV’nin diğer tipleri ise anüs, ağız içi, penis ve boğaz kanserlerine yol açabiliyor. Cinsel ilişki yoluyla erkeklerden kadınlara da bulaşabilen bu hastalık için uzmanların uyarısı kadınların yanı sıra erkeklerinde aşılarını yaptırması.

Erken Tanı Hayat Kurtarıyor

Öte yandan erken tanı olan rahim ağzı kanserinde tedavi oranındaki başarının yüzde 90’lara kadar ulaştığı aktarılıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Orhan Ünal, yapılan vajinal smear, kolposkopi ve şüpheli dokulardan alınan biyopsi ile öncü lezyonlar veya erken dönemde kanserin tanısını koymanın mümkün olduğunu aktarıyor. Ayrıca hiç smear aldırmamış kadınlarda gelişebilecek rahim ağzı kanserinin de hızla yayıldığını belirtiyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@