Çocuklara Koronavirüsü Anlatmak için Ebeveynlere Düşen Görevler

Çocuklarınızı korkutmadan eğlenceli bir şekilde KoronaVirüsü ve bu virüsten korunma yollarını anlatmanın yolları

SAĞLIK 19.03.2020, 17:58 19.03.2020, 18:10 Sinan Kılıç
Çocuklara Koronavirüsü Anlatmak için Ebeveynlere Düşen Görevler

Çocuklara corona virüsün tehlikelerini anlatmaya çalışırken çocuklarda kaygı, korku ve endişe oluşturmamak adına onun sevdiği dilden anlatmak gerekir. Corona virüsü oyun yoluyla anlatıp alınması gereken tedbirler sakince ve güven veren bir tonda söylenmelidir.

Uzman çocuk doktorları ve psikologların iş birliği ile hazırladığı çocuklara corona virüsü anlatmak için ebeveynlere düşen görevler nelerdir haberimizde sizin için derledik:

1) Corona Virüsten Korunma Yollarını Oyun Oynayarak Anlatın

Bilindiği gibi çocuklar oyun oynamayı ve hayal kurmayı çok severler. Saatlerce oyun oynamaktan bıkmadıkları için oyun oynayarak anlatılan her şey onların daha kolay anlamasına yardımcı olur. Örneğin,corona virüsü bir hikâyenin kahramanı ve bizim de korunmamız gereken biri olarak anlatabilirsiniz. Ayrıca çocuklar resim çizmeye ve boyama yapmaya bayılır. Kâğıda birlikte virüs resmi çizerek birlikte boyayabilir bir yandan da sakin bir tonla bu hastalık ile ilgiler vermeye devam edebilirsiniz.

2) Birlikte Piknik Yapın

Corona virüse yakalanmamak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmek çok önemlidir. Özellikle yaşlıların ve çocukların bağışıklık sistemi güçlü olmazsa daha fazla hastalık tehdidi ile karşı karşıya kalabilirler. Çocuğunuza sebze ve meyveleri sevdirmek için beraber piknik yapabilir ve evcilik oyunları oynayabilirsiniz.

banner32
Okullar tatile girdiği için okul döneminde çocukların yeterince alamadıkları vitaminleri tam da almalarının vaktidir. Beraber eğlenceli tabaklar hazırlayarak çocuğunuzun yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayabilirsiniz.

3) El Hijyeni İçin El Yıkamanın Önemini Anlatan Şarkılar Söyleyin

Çocuklar bazen el yıkamak istemeyebilirler. Doğrudan “Hadi el yıkayalım” demek etkili olmayabilir. Bu yüzden el yıkarken çocuğunuzun sevdiği bir çizgi film kahramanın el yıkama ile ilgili şarkısını söyleyip el yıkamayı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Çocuklara bir iş yaptırmanın en etkili yollarından biri ödül sistemidir. Bir kâğıda el yıkama çizelgesi oluşturup çocuğunuz her ellerini yıkadığında karşısına gülen yüz yapıştırın. Ne kadar çok yıkarsa onun sevdiği bir şey yapacağınızı söyleyin.

4) Uyku Düzeni Şart

Corona virüse karşı savaşmada uyku saatlerinin iyi ayarlanması şarttır. Yetişkinlerin 8 saat, yaşlıların 6 saat ve çocukların 10 saat uyması gerekir. Bu açıdan çocuklarınıza mutlaka erken yatmasını aşılamaya çalışın. Uykuyu yeterince alıp dinlenemeyen bir vücudun bağışıklık sistemi çökebilir. Bu durum virüslere karşı büyük tehdit oluşturur.

Çocuklarınızla geçirdiğiniz vakitlerin kaliteli ve özel olmasını istiyorsanız onunla oyun oynamalı, sohbet etmeli, kitap okumalı ve birlikte beyin geliştirici ve eğlendirici aktiviteler yapmalısınız. Bu esnada başka bir uğraşıyı ya da yapacak işlerinizi düşünmeyin. Sadece çocuğunuza odaklanın. Böylece hem sizi hem de çocuğunuzu ilgilendiren her konuyu rahatlıkla anlatabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@