Çocuklarda obezite ürkütücü seviyelerde Aileler bilinçli olmalı

Günümüzde bilgisayar, tablet ve cep telefonu ile aşırı meşgul olan ve hareketsiz yaşam tarzını benimseyen çocuklar, yüksek obezite riski altındadır.

SAĞLIK 09.11.2019, 21:22 04.12.2019, 18:40 Şener Koştu - sener.kostu@canlihaber.com
Çocuklarda obezite ürkütücü seviyelerde Aileler bilinçli olmalı

Günümüz çocukları obezite riski altında büyüyor. Çocuklar arasında obezite korkutucu bir şekilde yayılmaktadır. Çocuklarda kilo artışındaki en önemli etken ise çocuğun aldığı kalori ile harcadığı enerji arasındaki farktır. Günümüzde her 3 çocuktan biri ciddi obezite riski taşıyor. Ailelerin, çocukları aşırı kilo almadan alacağı tedbirler çok önemlidir.

Çocuklar Arasında Obezite Hızla Yaygınlaşıyor

İnsan vücudundaki yağ oranı normal seviyelerin üstüne çıkarsa bu obezite olarak adlandırılır. Günümüzde özellikle yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle dünya genelinde sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde de obezite hızla yaygınlaşmaktadır. Çocuklarda obezitenin yaygınlığı üstüne yapılan son araştırmalardan elde edilen veriler ise tehlikenin boyutunu gösteriyor. Çocuklar arasında görülen obezite oranı ortalama yüzde 15 iken, her 3 çocuktan birisi yüksek oranda obezite riski taşımaktadır. Çocukların aldığı enerji ile tükettiği enerji arasındaki farkın bir hayli uyumsuz olması çocuklarda görülen obezitede yüzde 95 gibi yüksek bir orana tekabül etmektedir. Obezitenin, çocukların vücudunda bulunan bir hastalıktan dolayı gelişme oranı ise ortalama yüzde 5 seviyelerindedir.  

Tanı Koymada Beden Kitle İndeksi Hesaplanıyor

Bir insanın beden kitle indeksi hesaplanırken vücudun kilosu, metre cinsinden boyunun karesine bölünür. Buradan elde edilen sonuç ile çocuğun yaşı dikkate alınarak daha evvel hesaplanan standart sapma tablosu dikkate alınarak çocuğun obez olup olmadığına karar verilir. Sonuç yüzde 97’nin ya da +2SD’nin üstünde çıkarsa çocuk obezite demektir. Çocuğun obezite riski altında olup olmadığı ise çocuğun boy ve kilosuna yönelik doktor tarafından yapılan değerlendirmede ortaya çıkar. Yüksek obezite riski taşıyan çocuklarda alınabilecek en iyi tedbirler ise beslenmesinin yeniden düzenlenmesi ile daha fazla hareket etmesini sağlamaktır. Çocuklara, obezite nedeniyle herhangi bir cerrahi müdahale yapılmaz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@