CoronaVirüs (COVID-19) için Alınan Tedbirlere Uyuluyor Mu?

Coronavirüs tüm Dünya'da etkisini günden güne artırırken alınan tedbirler yeterlimi, Türkiye'de alınan tedbirlere ne kadar uyuluyor

SAĞLIK 28.03.2020, 17:52 Sinan Kılıç
CoronaVirüs (COVID-19) için Alınan Tedbirlere Uyuluyor Mu?

Açıklanan son rakamlara göre Sayın Dr. Fahrettin Koca ölü sayısının 92'ye yükseldiğini bildirdi. Tespit edilen 2 bin 69 sebebiyle 5 bin 698 sayısı olarak açıklandı. Son dakika corona haberleri ile gündem yeniden sarsıldı. Tedirgin halde bulunması gereken bir halk beklerken halkın sokaklarda olması ise sosyal medyada tepkilere yol açtı. Yaşlılara uygulanan 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı karşısında yayınlanan videolar ile herhangi bir değişikliğin yaşanmadığı bir Türkiye izlemiş olduk. Yasaklara rağmen sokaklara çıkan yaşlılar için gençler tarafından tepkiler yağdı. Ayrıca videoya çeken kişilerin kibar bir şekilde uyarılar yaparak yaşlıları evlerine göndermeye çalıştıkları gözden kaçmadı. Corona virüsü vakaları nedeniyle ölüm sayısının artması ise halkın paniklemesine yol açıyor. Tedbirlerin gelecek günlerde daha sıkı olması tartışılırken sokağa çıkma yasağı gibi söylemlerin gerçek olmadığı tespit edildi. Yaşanan gelişmeler bu durumun gerçekleşebilmesi ihtimalini oluşturuyor. Ancak söz konusu durumun devlet yetkilileri tarafından açıklanması gerekir. Yani halkı galyana getirmek amacıyla yayınlanan bilgilerin asılsız olduğu tespit edilmiştir.

Corona Virüsü Hangi Ülkeden Yayıldı

Corona virüsü çalışmaları hala sürüyor. Wuhan kentinde başlayan bu sağlık savaşının sonuçları Çin'in belirttiği bilgilere göre kontrol altına alındığı yönündedir. Ancak geçtiğimiz günlerde Donald Trump tarafından Çin hükumetine şu söylemler yapılmıştı. Çin'in söylediği gibi kontrol sağladığı haberleri umarım doğrudur diye ekleyen Trump tarafından bu sözler yanlış anlaşıldı. Dünya liderlerinin elini kolunu bağlayan bu sağlık probleminin bir an önce çözülmesi için halkın desteğinin alınması gerektiği vurgulandı. Çin'den dünyaya kadar ulaşan bu virüs nedeniyle ölüm oranları ciddi bir biçimde arttı. Elde edilen bilgilere göre 329.858 vakanın dünya çapında tespiti yapıldı. 

İtalya Nerede Hata Yaptı

Dünyanın her yerinde etkisini hissettiren corona virüsü nedeniyle en ağır darbeyi yiyen ülkelerden birisi de İtalya oldu. İtalya'nın turizm etkisi nedeniyle virüsün Çin'den yayılarak hızla İtalya'ya ulaşması çok uzun sürmedi. İtalya ise başından beri önlemler almasına rağmen hastalığın önüne geçmeyi başaramıyor. İtalya'nın sağlık hizmetlerinden kaynaklanmayan bu durum halkın sosyal yaşantıyı terk etmemesinden kaynaklandığı tespit edildi. İtalya yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar neticesinde geçte olsa bir sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı sonrasında halkın evde kalmasıyla birlikte İtalya'da bir nebze olsun yavaşlama sağlanmış oldu. Ancak İtalya'nın almış olduğu bu önlemlere rağmen vaka sayısı güncel olarak 59138 olduğu açıklandı. Ölüm sayısı 5476 olarak belirtilen İtalya'daki etkilerin Türkiye'de görülmesi insanları panik haline soktu. 

Sokağa Çıkma Yasağı Neden Uygulanmıyor

Ekonomik açıdan büyük bir darbe olacağı bilinen sokağa çıkma yasağı Türkiye'de uygulanmıyor. Devlet bunun yerine toplumun bilinçli bir şekilde zorunda olunmadıkça dışarı çıkmaması için uyarılarda bulunuyor. Ancak bunun yetersiz olmadığı durumlarda Türkiye'de bu önlemi alabilir. Zaman bu süreci gösterecek olan tek etkidir. Diğer söylemlerdeki gibi şu gün ilan edilecek gibi yanlış haberlere aldanmamak gerekir. Haberlerin devlet yetkilisi ağzından açıklandığı durumlarda geçerli olduğu bilincinde bir toplum olmak gerekir. Toplumsal olarak bilinçlenilmesi için evde kal kampanyasına katılarak toplumun her kesiminden destek almak gerekiyor.

Asıl bu alanda ünlülerin açıklamalar yaparak destekçi olması gerekiyor. Sanatçılardan görülen bu destek bazı kişiler tarafından sağlandı. Ancak birçok sanatçı konuya hala sessiz kalıyor. Toplumu bilinçlendirmek adına devletin kamu spotlarında oynayan sanatçıların yanı sıra diğer sanatçılarında bu etkinliği desteklemesi bekleniyor. Sokağa çıkma yasağındansa en azından toplumun bilinçli bir şekilde çıkmaması hem dışarıda bulunmak zorunda olan işçilerimiz için hem de sağlık personelleri için oldukça önemlidir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@