Covid-19- Coronavirüs ( Koronavirüs ) nedir koronavirüs belirtileri nelerdir

Koronavirüs ( Coronavirüs ) ilk olarak Çin'in Wuhan kentinde Huanan deniz ürünleri pazarında satılan hayvanlardan bulaşıldığı düşünülen yeni tip bir virüs türüdür. 2019 da ortaya çıktığı için COVID-19 olarak tıp literatürüne girmiştir. Henüz bilinen bir tedavi yöntemi ve aşısı bulunmamaktadır.

SAĞLIK 27.03.2020, 02:53 21.06.2020, 02:09 Sinan Kılıç

Coronavirüs ortaya çıkana kadar Tıp biliminin ve teknolojinin çok hızlı gelişmesi insanlara geçmişte yaşanan öldürücü salgın hastalıklara karşı koruma ve güvenlik hissi veriyor idi. Ancak son yıllarda domuz gribi kuş gribi gibi salgın hastalıkların ortaya çıkması gelişmiş biliminin engelleyemediği olaylar oldu. 2019 yılının son ayında ortaya çıkan Coronavirus- Koronavirüs bütün bu hastalıklara yol açıcı virüslerden de daha tehlikeli bir virüs olarak karşımıza çıktı.

 Hem insanları hem de hayvanları enfekte etme yeteneğine sahip olan Coronavirüs- Koronavirüs Önceki yıllarda Suudi Arabistan'da Mers ve Sars olarak karşımıza çıkmıştı ancak en güncel formunu kazanan bu yeni tehlike,  bütün dünyayı dize getirecek kadar güçlü görünüyor. İlk olarak 1965 yılında akut rinitli bir hastada tespit edilen Corona virüs ilk formu baskılanabilmişti. Fakat bu virüsler kendilerini güncelleyerek farklı şekillerde ortaya çıkabiliyorlar. Dolayısı ile bağışıklık sistemini kandırabiliyorlar bu da Corona virüsün farklı organları etkileyebileceği sonucunu doğuruyor. Özellikle gastrointestinal sistem sinir sistemi ve solunum sistemi virüsün etkileyebileceği sistemlerdir. Üst solunum yolunda meydana gelen aksaklıklar akciğerlerde zatürreye neden olabilmektedir, bu virüs yetişkinlerde burun akıntısı bronşit ve zatürre yol açar.

koronavirüs ( Coronavirüs )nedir

 Ne yazık ki iyi Corona virüsüne karşı etkili bir çözüm şu ana kadar bulunmuş değildir. Fakat ülkeler alarma geçerek her gün artan ölü sayısının korkunç istatistiklerinin daha da kötüleşmesini engellemek için tedbirler alıyorlar ve çözüm üretmeye çalışıyorlar. Bunun için insanlığın yapabileceği şey vücudun genel direncini yükseltmek, bağışıklık sisteminin tehlikelere karşı gelmesine yardımcı olacak ilaçları takviye olarak vermektir. Akciğer hasarına neden olan virüs 31 Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkmıştı. İnvazif akciğer hasarlarına nefes darlığı ve zatürreye neden olan bu virüs, Wohan şehrinde tespit edilmişti. Bu kentte 12 milyon insan yaşıyor ve vakanın tespit edilmesinden 4 gün sonra 44 kişinin daha enfekte olduğu saptanmıştı. Bu durum Dünya Sağlık Örgütü'ne bildirildi çok sayıda deniz ürünleri ve diğer hayvansal ürünleri satan kentsel pazarın Coronavirüs- Koronavirüs kaynağı olabileceği anlaşıldı, virüsün daha fazla yayılmasını engellemek için kent karantinaya alındı.

vuhan nerede harita

Koronavirüs İlk Önce Wuhan Kentinde Ortaya Çıktı

 Coronavirüs- Koronavirüs nedeniyle ilk ölüm 9 Ocak'ta gerçekleşti ölen kişi 61 yaşında ve bu söz ettiğimiz pazardan düzenli olarak et alan bir insandı. An itibariyle Çin hastanelerinde hastalar arasında son derece kritik durumda olan hastaların 25'i bağışıklık sistemini güçlendirici takviye ilaçlar verilerek tedavi edildi.

vuhan iğrenç yemekler yarasa

 Çin pazarındaki iğrenç hayvanlar

 Birçok Asya ülkesinde olduğu gibi Çin pazarında da böcekler yılanlar ve çeşitli mide bulandırıcı hayvanlar tüketilmek üzere hijyenik olmayan ortamlarda satılıyor. En çok Wuhan kentinde uzun yıllardır bu hayvanların etleri satılmaya devam ediyordu söz konusu olan Corona virüsü yarasa çorbasından insana geçmeyi başardığı yönünde bulgular elde edildi. Çin hükümeti bu virüs olayından sonra bu pazarlarda çok yoğun tedbirler almaya başladı. Bu tedbirleri Dünya Sağlık Örgütünün yönergeleri çerçevesinde alan Çin, bu öldürücü virüsle, amansız bir şekilde mücadele etmeye devam ediyor. Koronavirüs insanların et alma ve tüketme konusunda bazı farkındalıklar kazanmasına yardımcı oldu. Bu noktada kümes hayvanları balık ve yumurta satın alan insanların bazı hijyen kurallarına daha fazla dikkat etmesi yönünde bir farkındalık oluşuyor.

vuhan iğrenç yemekler böcekler

 Kümes hayvanlarında aktif olmayan virüsün olma ihtimali nedeniyle ambalaj içinde olmayan bu tür etlerin çok iyi yıkanması ve çiğ olarak tüketilmemesi öneriliyor.  Doğal olarak el yıkama konusunda da bütün dünyadaki insanlarda bir farkındalık gelişmiş sık sık ellerin çok iyi bir şekilde sabunlanarak sıcak suyla yıkanması tavsiye edilmektedir. Hapşırma veya öksürük bu virüsün bulaşmasına imkan sağlayacağı için insanlar arasındaki mesafenin en az 1 metre olması bu virüsün yayılmasını engelleyebilir. Kalabalık toplu taşıma araçlarıyla bu hassas dönemde seyahat etmemek 50 yaş üzerindeki insanların sokağa çıkmaması gibi önlemlerle virüsün yayılması yavaşlatabilir. Havaların ısınması ile beraber güneşin kavurucu ışınlarının altında en fazla 3 saat dayanabilecek olan bu virüsün etkisinin azalacağı yönünde umutlar var.

koronavirüs (coronavirüs) belirtileri nelerdir

 Corona virüs belirtileri nelerdir

 2019 virüsünün enfeksiyon belirtileri soğuk algınlığı belirtileri ile benzerlik gösterir, buradaki fark hiç geçmeyen yüksek ateş ve kuru öksürüktür. Coronavirüs bulaşmış olan hastaların yüzde doksanı bu belirtileri göstermiştir, hastalarda göğüs ağrısı nefes darlığı yorgunluk ve öksürük ortaya çıkmış ve radyografinin sonuçlarına göre bütün hastalarda pnömoni tanısı konulmuştur. Geçmiş yıllarda İspanyol gribi 100 milyon insanın ölümüne neden olmuştu. Ebola virüsü dünya genelinde 1.250 kişinin ölümüne neden oldu. Yine kuş gribi nispeten İspanyol gribinden daha az insan öldürdü. Koronavirüsün kaç insan öldüreceği henüz belirsizdir. Çünkü dürüst amansız bir şekilde bütün dünyaya yayılmaya devam ediyor. Bu noktada insanların kişisel hijyene çok dikkat etmesi, temiz ortamlarda bulunması, tokalaşmaması, toplu taşıma araçlarını mümkünse hiç kullanmaması, nezle grip olmaya neden olabilecek davranışlardan kaçınması, el yüz temizleme konusuna önem vermesi gerekiyor. Daha çok bilgi ve içerik için Sağlık Bakanlığı Resmi sitesinde güncel olarak bulunmaktadır. https://covid19.saglik.gov.tr

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@