COVID-19’u hafif geçirenlerde ne tür belirtiler görülür

Küresel bir salgın haline dönüşen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen yeni tip koronavirüs rahatsızlığını çok hafif belirtilerle atlatanlar da sık rastlanan belirtiler haberimizin detayında...

SAĞLIK 18.04.2020, 22:40 Şener Koştu
COVID-19’u hafif geçirenlerde ne tür belirtiler görülür

Yeni tip koronavirüs rahatsızlığını yaşlılar ile kronik rahatsızlığı olanlar çok ağır geçirirken, çocuklar ve gençler çok hafif geçirmekte, hatta virüsün enfekte olduğunu çoğu fark etmemektedirler.

Ölümler Engellenemiyor

Yeni tip koronavirüs salgınına karşı tüm dünya birlik içerisinde hareket etse de ölü sayısındaki artışın önüne bir türlü geçilemiyor. Yeni tip koronavirüs rahatsızlığını hiç fark etmeden veya hafif belirtilenlerle atlatanların sayısının da çok fazla olduğu sürekli dile getiriliyor. Özellikle ABD’de çeşitli testler geliştirilerek hastalığı hafif belirtilerle ya da hiç fark etmeden atlatıp COVID-19 virüsüne bağışıklık kazananların belirlenebilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Hafif Geçirildiği Testle Anlaşılır mı

banner32
COVID-19 virüsünün toplumda en fazla 20 ila 49 yaş aralığına enfekte olduğu biliniyor. Ancak bu yaş grubunun yalnızca yüzde 15 ila 20’si kendisine yeni tip koronavirüs enfekte olduğunu fark ederek hastaneye müracaat ediyor. Yeni tip koronavirüs rahatsızlığını hafif belirtilerle ya da hiç fark etmeden atlatanlarda bir hafta sonra çıkmaya başlayan antikor, 2 hafta sonra belirlenebiliyor. Hastalığı hiç fark etmeden atlatanların belirlenebilmesi evinde pozitif çıkan bir hasta olduğunda mümkün olabiliyor. Bu hastaların vücudunda gelişen antikor virüse karşı bağışıklık kazandırıyor.

Hafif Geçirenlerde Görülen Belirtiler

Bir kişi, yeni tip koronavirüs rahatsızlığını hafif belirtilerle atlatıyorsa genellikle sırt ağrısı ve halsizlik gibi şikayetler görülüyor. Bu şikayetlerin yanı sıra öksürük, üşüme, karın ağrısı ve ishal gibi şikayetlere de rastlanabiliyor. Hastalığı hafif geçirenlerin organlarında neredeyse hiç hasar kalmıyor.

Bir Defa Geçirende Yeniden Tekrarlar mı

Bugüne kadar elde edilen teorik bilgilere göre hastalığı bir defa geçirenin yeniden geçirme riski bulunuyor. Bu nedenle yeni tip koronavirüs salgını pandemi sınırında sürdüğü müddetçe sosyal mesafeye her zaman uyulmalı, diğer korunma tedbirleri gevşetilmeden uygulanmalıdır. Ayrıca yeni tip koronavirüs enfekte olduktan sonra sağlığına tekrar kavuşan hastaların yüzde 30 kadarında düşük seviyede antikor belirlenmiş. Bu düşük düzeydeki antikorların ise yeni tip koronavirüsle savaştığında ne kadarını yok edebileceği halen bilinmiyor.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@