Deve dili idrar kaçırma hastalığına iyi geliyor

Aydın'ın İncirliova ilçesinde yaşayan ve deve sucuğu imalatı ile uğraşan 49 yaşındaki Metin Korucu, idrar kaçırma hastalığı ve kekemeliğe iyi geldiği iddia edilen deve diline talebin son 5 yılda giderek arttığını söyledi.

SAĞLIK 10.12.2019, 18:34 Kübra Kozbay
Deve dili idrar kaçırma hastalığına iyi geliyor

Aydın'ın İncirliova ilçesinde 30 yıldan bu yana baba mesleği olan sucuk imalatını yapan Metin Korucu, deve kestikten sonra etin yağını sucuğunu sütünü ve dilini sattığını ifade etti. Kestikleri develerin en çok rağbet gören yerlerinden birinin 50 liraya sattıkları dili olduğunu belirten Korucu, deve dilinin kekemelik ve idrar kaçırma hastalığına iyi geldiğinin söylendiğini dile getirdi.

Son 5 yıldan beri satışı arttı

Deve dilinin son 5 yıldan beri satışının arttığını belirten korucu, özellikle halk arasında idrar kaçırma hastalığı ve kekemeliğe iyi geldiğinin söylendiğini ifade etti. Türkiye'de kesilen deve sayısının fazla olmadığını belirten Bu nedenle de çeşitli yerlerden sipariş aldıklarını söyleyen Korucu, insanların deve dili için aylarca sıra beklemek zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Ayda 3-4 deve kesimi yapılıyor

Deve dili talebinin oldukça fazla olduğunu ancak ayda 3-4 deve kesimi yaptıkları için bu talebi karşılamakta zorlandıklarını belirten Metin Korucu, devenin sucuğu haricinde sütünün etinin yağının son yıllarda çok arandığını buna deve dilinin de dahil olduğunu belirtti. Develerin kesimini yaptıktan sonra etini sucuk yapımında kullandıklarını belirten Korucu, başta dili olmak üzere diğer parçalarını da soğuk hava depolarında muhafaza ettiklerini ifade etti. Dondurulmuş olarak isteyenlere deve dili gönderdiklerini belirten Korucu, çocuklarda idrar kaçırma probleminde çok faydası olduğunu öne sürüldüğünü dile getirdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@