Dikkat soğuk hava kalp krizini tetikliyor

Kış ayının kendini göstermeye başladığı bugünlerde Sivas Medicana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğdu, soğuk havaların kalp krizini tetiklediğini söyleyerek önemli uyarılarda bulundu.

Dikkat soğuk hava kalp krizini tetikliyor

Kış ayının kendini göstermeye başladığı bugünlerde Sivas Medicana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğdu, soğuk havaların kalp krizini tetiklediğini söyleyerek önemli uyarılarda bulundu. Türkiye yağmurlu ve soğuk havanın etkisi altına girerken Uzman Dr. İsmail Erdoğdu’nun kalp kriziyle ilgili verdiği uyarılar dikkat çekti.

Soğuk Havalar Kalp Krizi Riskini Arttırıyor

Sivas Medicana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğdu, risk taşıyan hastaları uyararak mümkün olduğu kadar soğuk havalarda dışarıya çıkmamaları gerektiğini belirtti. Mevsimsel etkilerin hastalar üzerindeki etkilerine değinen Erdoğdu, özellikle kış aylarının başlamasıyla kalp hastalıklarında artış olduğunu belirtiyor. Bu artışın en büyük sebebinin diyet olduğunu söyleyen Erdoğdu, tuzlu ve yağlı yemek tüketiminin arttığını ve kış aylarında vatandaşların evde daha çok vakit geçirdiklerini bu yüzden spor ve egzersizden uzak kaldıklarını bunun da hızlı kilo almaya sebep olarak kalp hastalıklarında artış yaşanmasını tetiklediğini belirtiyor. Vatandaşların hastalıkları konusunda bilinçsiz kaldığını söyleyen Uzman Dr. İsmail Erdoğdu, kış aylarında artan kalp rahatsızlıklarının yanında iskelet sistemine bağlı olan bazı ağrılarında çok sık görüldüğünü söyledi. Vatandaşların kış aylarında kendilerine daha fazla dikkat etmesi gerektiğini belirten Dr. Erdoğdu, kışın özellikle mevsime göre davranmaları gerektiğini mevsime göre beslenmeleri gerektiğini eğer çok sık spor yapamıyorlarsa ve yürüyemiyorlarsa yemeyi azaltmaları gerektiğini aktardı. Erdoğdu ayrıca soğuğun yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde de dışarıya çıkıp spor yapmanın da yanlış olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@