DSÖ iyileşen koronavirüs hastalarını jet bir açıklamayla uyardı

Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19 virüsü enfekte olduktan sonra iyileşen hastaları uyararak tedbiri elden bırakmamalarını istedi.

SAĞLIK 26.04.2020, 00:08 26.04.2020, 04:29 Şener Koştu
DSÖ iyileşen koronavirüs hastalarını jet bir açıklamayla uyardı

Yeni tip koronavirüs rahatsızlığı enfekte olduktan sonra iyileşen hastaları flaş bir açıklama yaparak uyaran Dünya Sağlık Örgütü, iyileştikten sonra antikorları olan bu kişilerin ikinci kez Kovid-19 enfeksiyonuna yakalanmayacağına dair bir kanıt olmadığını bildirdi. Açıklamada, Kovid-19 virüsü enfekte olduktan sonra iyileşen kişilere, bazı ülkelerin ‘bağışıklık pasaportu’ ya da ‘risksiz sertifikası’ verme kararına ilişkinde önemli uyarılarda bulunuldu.

Salgın Riskini Artırabilir

banner32
Örgüt tarafından yayımlanan kılavuzlara mutlaka uyulması gerektiğinin önemine vurgu yapılan Dünya Sağlık Örgütü açıklamasında, bazı ülkeler tarafından böyle bir uygulamaya gidilirse salgının yayılma riskinin artacağına değinildi.

Doğruluğu Garanti Edilemez

Kovid-19 enfekte olduktan sonra iyileşen ve antikor edinen kişilere, ikinci defa Kovid-19 virüsü enfekte olmayacağına dair bir kanıt olmadığına önemle değinilen Dünya Sağlık Örgütü açıklamasında, “Pandemi sürecinde ‘bağışıklık pasaportu’ ya da ‘risksiz sertifikanın’ doğruluğu garanti edilemez. Ayrıca böyle bir şeyin garanti edilmesi için antikor aracılı bağışıklığın etkinliği ile ilgili yeterince kanıt şimdilik bulunamadı.” denildi.

O Ülkelerden Biri Şili

Güney Amerika ülkesi Şili, Kovid-19 virüsü enfekte olduktan sonra iyileşen kişiler için ‘bağışıklık pasaportu’ vereceğini ve bu pasaport sayesinde işlerine geri dönerek çalışabileceklerini açıklamıştı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@