DSÖ koronavirüsün adını değiştirerek aşısı için tarih verdi

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip korona virüsün adının 'Covid-19' olarak değiştirildiğini ve aşısı için 18 ay zamana gereksinim olduğunu açıkladı.

SAĞLIK 11.02.2020, 21:22 12.02.2020, 15:50 Şener Koştu
DSÖ koronavirüsün adını değiştirerek aşısı için tarih verdi

Çin’de görülmesinin ardından büyük bir hızla dünyaya yayılan yeni tip koronavirüsünün (2019-nCoV) adı ‘Covid-19’ olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından değiştirildi. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Direktörü tarafından yapılan açıklamaya göre koronavirüsle mücadele için aşının geliştirilmesi 18 ay zaman alacak. Koronavirüs salgınından dolayı yaşamını kaybedenlerin sayısı bin 18’e yükselirken, vaka sayısının ise 42 bini aştığı açıklandı. İngiltere, Fransa ve İspanya’daki yeni koronavirüs vakaları nedeniyle Avrupa halkı büyük bir telaş yaşıyor.

Yeni İsim Hastalıkla Bağlantılı

banner32
Dünya Sağlık Örgütü’nün Cenevre’de bulunan merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Genel Direktör Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Koronavirüs salgını için hiçbir coğrafi bölgeye, hayvana, bireye ve gruba hitap etmeyen, aynı zamanda kolay telaffuz edilebilen bir ada ihtiyacımız vardı. O adı ‘Covid-19’ olarak belirledik. Bu yeni isimle birlikte ‘yanlış ve damgalayıcı’ olabilecek isimlerin önüne de geçmiş olduk. Ayrıca koronavirüs salgınını engellemek için bütün ülkeler ellerinden geldiğince agresif bir şekilde mücadele vermelidir. Virüse karşı ilk aşının geliştirilmesi için ise 18 ay gibi uzun bir zamana ihtiyacımız var.  

Can Kaybında Rekor Kırıldı

Koronavirüs salgını nedeniyle bir gün içerisinde 108 kişi hayatını kaybedince yeni bir rekor kırıldı. Ölenlerin sayısının bin kişiyi, vaka sayısının ise 42 bin kişiyi aştığı açıklandı. Ayrıca bir İngiliz vatandaşının, beşi Fransa’da, beşi İngiltere’de ve biri de İspanya’da tedavi gören 11 kişiye yeni tip koronavirüs bulaştırdığı tahmin ediliyor. Tedavi gören kişiler arasında 9 yaşında bir çocuğunda olduğu belirtildi. İngiliz yetkililer, bu ingiliz vatandaşının temas ettiği diğer kişileri bulmak için harekete geçti. 53 yaşındaki İngiliz vatandaşının koronavirüsünü Singapur’da bir iş gezisi esnasında kaptığı ve İngiltere’ye gelmeden evvel tatil için gittiği Fransa’daki bir kayak tesisinde 11 kişiye virüsü bulaştırdığı açıklandı.   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@