DSÖ oruç tutmanın corona riskini artırıp artırmadığını açıkladı

DSÖ, Ramazan ayı içerisinde oruç tutmanın corona riskini artırıp artırmayacağına yönelik önemli açıklamalarda bulunarak Müslümanlara önemli uyarılar yaptı.

SAĞLIK 24.04.2020, 18:04 Şener Koştu
DSÖ oruç tutmanın corona riskini artırıp artırmadığını açıkladı

Bu yıl Ramazan ayında 1,8 milyar Müslümanın oruç tutacağını açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüs salgınında oruç tutarken alınması gereken tedbirlere dair bir rehber yayımladı. Rehberin içeriğinde ‘Oruç tutmak corona riskini artırır mı?’ Ramazan etkinlikleri yapılmalı mı?’ ‘İbadet yerlerinde alınması gereken tedbirler neler?’ gibi soruların cevapları da yer alıyor.

Oruç Corona Riskini Artırır mı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre bir Müslümanın oruç tutmasının yeni tip koronavirüse yakalanma riskini artırıp artırmadığına yönelik henüz bir çalışma yapılmadı. Sağlıklı insanların, önceki Ramazan aylarında olduğu gibi oruç ibadetlerini yerine getirmelerinde bir sakınca yoktur. COVID-19 virüsüne yakalanan hastalar ile kronik rahatsızlığı bulunanların ise oruç ibadetine başlamadan önce doktorlarına danışmalarında fayda var. Ayrıca Ramazan ayı içerisinde taze ve işlenmemiş gıda tüketmeye çok özen gösterilmeli ve bol su içilmelidir.

Ramazan Etkinlikleri Yapılmalı mı

Riskler, siyasetçiler tarafından ciddi bir şekilde gözden geçirildikten sonra sosyal ve dini toplantılar iptal edilmelidir. Sosyal ve dini toplantıların iptal edilmesinin imkansız olduğu durumlarda ise COVID-19 virüsünü en asgariye düşürecek önlemler mutlaka alınmalıdır. Sosyal mesafe konusunda da önemli uyarılarda bulunan DSÖ, “İnsanlar, ilişki halindeyken en az 1 metre mesafeyi mutlaka korumalıdır. İnsanlar, birbirlerini selamlarken, el sallama, kafa sallama ve eli kalbin üstüne koyma gibi fiziksel teması engelleyen davranışları tercih etmelidir. Ayrıca Ramazan etkinlikleri kapsamında eğlence mekanlarında, pazar yerlerinde ve dükkanlarda çok sayıda insanın bir araya gelmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Yüksek Risk Grubu Ne Yapmalı

Kendilerini iyi hissetmeyen ve COVID-19 virüsü belirtileri taşıyan kişiler, etkinliklerden uzak durmalı ve ulusal çapta belirtilen adımları atmaktan çekinmemeliler.

Yaşlı insanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanlar, toplantılara katılmamaları yönünde uyarılmalıdır.

Etkinliklerde Alınacak Önlemler

Ramazan ayı içerisinde düzenlenecek etkinliklerin dışarıda yapılmasına özen gösterilmelidir. Bu mümkün değilse iç mekanlar yeterince havalandırılmalı ve hava akımının olmasına özen gösterilmelidir.

Virüsün enfekte olma olasılığını en asgari düzeye indirmek için etkinlik süresi kısa tutulmalı, büyük toplanma yerlerinde daha az kişiyle toplanmalı ve katılımcılar arasında sosyal mesafe kurallarına çok özen gösterilmelidir.

banner32
Etkinliğe katılanlardan birisinin hasta olduğu anlaşılırsa filyasyon çalışmalarının yapılması için gerekli tedbirler alınmalıdır.

İbadet Yerlerinde Ne Yapılmalı

İbadet mekanlarında ibadet için toplanmadan önce ve sonra deterjan ve dezenfektan ile gerekli temizlik yapılmalıdır.

Camilerde genel hijyen ve sağlık kurallarına çok dikkat edilmelidir. İnsanlar, ibadet etmek için kişisel seccadelerini tercih etmelidir.

Kapı kolları, elektrik düğmeleri ve merdiven trabzanları gibi insanların sık temas ettiği yerler, deterjan ve dezenfektan ile sık aralıklarla temizlenmelidir.

İftar Sofralarına Dikkat

İnsanlar, Ramazan ayı içerisinde zekatlarını verirken sosyal mesafeye çok dikkat etmelidir.

İftar sofralarında kalabalık ortam oluşmaması için önceden hazırlanan tabldot yemekler servis edilmelidir. Bu yemeklerin hazırlanması, servis edilmesi ve toplanması esnasında hijyen kurallarına çok dikkat edilmelidir.

Hiçbir zaman tavsiye edilmeyen sigara kullanımı, COVID-19 virüsü salgınında mutlaka bırakılmalıdır. Ayrıca sigara içimi esnasında parmaklar izmarite temas ettiğinden dolayı virüsün solunum sistemine girme riski çok yüksektir. Nargile hortumları ve ağızlıkları birçok kişi tarafından kullanıldığı için virüsün yayılma olasılığı çok yüksektir.   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@