DSÖ: Salgının çocuklar üzerindeki etkisi endişe verici

DSÖ, salgının bitme noktasından çok uzakta olduğunu ve salgının çocuklar üzerindeki etkilerinden dolayı derin endişe içerisinde olduklarını söyledi.

SAĞLIK 27.04.2020, 23:23 Şener Koştu
DSÖ: Salgının çocuklar üzerindeki etkisi endişe verici

Yeni tip koronavirüs salgınının bitme noktasından çok uzak olduğunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Afrika, Latin Amerika, Doğu Avrupa ve bazı Asya ülkelerinde artan vaka sayılarının endişe verici olduğunu, bu bölgelerde test sayısının düşük olmasından dolayı vaka ve ölüm sayısının açıklananın çok üstünde olduğunu söyledi.

Çocuklar Üzerindeki Etkisinden Derin Endişe Duyuyoruz

banner32
Dünya Sağlık Örgütü’nün İsviçre’nin Cenevre şehrindeki merkezinde video konferans yöntemiyle bir basın toplantısı düzenleyen Ghebreyesus, “Küresel bir salgın haline dönüşen Covid-19 virüsü salgınından dolayı dünya genelinde çok sayıda insan yaşamını kaybetti. Dünya Sağlık Örgütü olarak bu salgının diğer sağlık hizmetlerini aksatmasından ve özellikle de çocuklar üzerindeki etkisinden dolayı derin endişe içerisindeyiz. Çocuklar, Covid-19 virüsünün yol açtığı şiddetli hastalık ve ölümler açısından daha az risk altında olsalar da aşı ile engellenebilir rahatsızlıklar açısından yüksek risk grubu içerisinde olabilirler.” dedi.

Dünya DSÖ’nün Tavsiyelerine Kulak Vermeliydi

30 Ocak tarihinde ‘uluslararası kamu sağlığı acil durumu’ ilan ettiklerini söyleyen Ghebreyesus, “Bu tarihte Çin haricinde dünyada sadece 82 vaka vardı. Bu vakaların sadece 10’u Avrupa’da görülmüştü. Her ülke, bu dönemde kamu sağlığına dair tedbirler almalıydı. Biz, ülkelere sadece tavsiyelerde bulunuyoruz. Bu tavsiyelerin uygulanmasını sağlamak için herhangi bir yetkimiz bulunmuyor. Dünya, Covid-19 virüsü salgınında DSÖ’nün tavsiyelerine kulak vermeliydi. ‘Uluslararası kamu sağlığı acil durumu’ ilan edildiğinde bunun temel sebebi Çin’de olup bitenler değildi. Diğer ülkelerde olup bitenlerdi. Çin ile ticari aktiviteleri ve ülkeye yapılan seyahatleri kısıtlamak için hiçbir gerekçe yoktu.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@