DSÖ’den Flaş Karar! Kovid-19’a Karşı O İlaç Denemesini Bitirdi

Dünya Sağlık Örgütü, hidroksiklorokinle birlikte AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşimin denemelerini sonlandırma kararı aldı.

SAĞLIK 05.07.2020, 12:35 Kadir Kurtay
DSÖ’den Flaş Karar! Kovid-19’a Karşı O İlaç Denemesini Bitirdi

Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan yazılı açıklamada. Dayanışma Denemesi'nin Uluslararası Yönlendirme Komitesi'nin hidroksiklorokin ve lopinavir/ritonavir ilaçların denemelerine son verilmesi tavsiyesini kabul etti.

Yapılan açıklamada, hastaneye kaldırılan Kovid-19 hastalarına yönelik etkili bir tedavi bulunması amacıyla mart ayında DSÖ'nün Dayanışma Denemesi programını başlattı.

Ölüm oranlarını azaltmada etkisiz

Hidroksiklorokin ve AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşimi ilaçların geçici deneme sonuçları standart tedaviyle karşılaştırıldığında Kovid-19 kaynaklı ölüm oranlarını hiç azaltmadığı veya çok az azalttığı belirtilen açıklamada, Dayanışma Denemesi'nde görevli araştırmacıların bu ilaçların kullanımını derhal durduracağını söyledi.

banner32
DSÖ dünya genelinde son 24 saatte 212 bin 326 Kovid-19 vakası bildirildiğini ve bunun yeni bir rekor olarak kayıtlara geçtiğini söyledi. En çok vaka bildirilen ülke ise 53 bin 213 Amerika oldu.

Daha önce de askıya alınmıştı

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, gazetecilere yaptığı açıklamada, Dayanışma Denemesi kapsamında şimdiye kadar 39 ülkeden 5 bin 500 hastanın kabul edildiğini, örgütün klinik deneme de elde edilen geçici neticeleri 2 hafta içinde açıklanmasının beklendiğini söylemişti.

Ghebreyesus, 25 Mayıs'tarihinde, Kovid-19 hastaların tedavilerinde kullanılan hidroksiklorokin isimli ilacın denemeleri güvenlik endişeleri sebebiyle geçici olarak askıya alındığını belirtmişti.

Ghebreyesus, 3 Haziran'da Kovid-19 tedavisinde kullanılan sıtma ilacın denemeleri tekrardan başlayacağını duyurmuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@