Dünya Sağlık Örgütü koronavirüse karşı sıtma ilacı araştırmalarını durdurdu

Koronavirüsün tedavisinde kullanılan sıtma ilacı hidroksiklorokin üzerine gerçekleştirilen klinik araştırmalar, Dünya Sağlık Örgütü tarafından geçici süreliğine durduruldu. ABD Başkanı Donald Trump'ta, sıtma ilacı hidroksiklorokin ilacını koronavirüsten korunabilmek için kullandığını bir süre önce açıklamıştı.

SAĞLIK 25.05.2020, 23:30 26.05.2020, 19:54 Şener Koştu
Dünya Sağlık Örgütü koronavirüse karşı sıtma ilacı araştırmalarını durdurdu

Sanal basın toplantısı düzenleyen Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dünya Sağlık Örgütü tarafından birçok ülkede bulunan ortaklarıyla yürütülen hidroksiklorokin adlı sıtma ilacıyla ilgili klinik araştırmaların güvenlik endişelerinden dolayı bir süreliğine askıya alındığını açıkladı. 

Ölüm Oranı Yüksek 

Kararın neden alındığına dair açıklamada bulunan DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, "Bu kararı almamızda Cuma günü The Lancet adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırma etkili oldu. Söz konusu tıp dergisinde yer alan araştırmada klorokin ilacı ile hidroksiklorokin vb. türevlerinin koronavirüse karşı herhangi bir etkisi olmadığı gibi zararlı da olabileceği iddia edildi. Araştırmaya göre sıtma ilacı tek başına ya da makrolid ile birlikte kullanıldığı zaman Covid-19 tedavisi gören hastalardaki ölüm oranı daha yüksek oluyor. Klinik araştırmaların durdurulduğu süreçte ilacın potansiyel yarar ve zararları yeniden gözden geçirilecek." dedi.

  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@