Erkekler dikkat sürekli oturuyorsanız kısır olabilirsiniz

Sürekli oturmak erkeklerde kısırlık nedeni olabiliyor. Özellikle aşırı kilolu olan ve yeterince hareket etmeyen erkeklerde cinsel istek azalması ve daha sonra da sperm kalitesinde düşüş yaşamaya başlıyor.

Erkekler dikkat sürekli oturuyorsanız kısır olabilirsiniz

Uzmanların yaptığı uyarı erkekleri korkuttu. Sürekli oturan erkekler kısır kalabilir. İnsanlar için ilk bakışta sürekli oturmak ve kısırlık arasında bir bağlantı kurulamayabilir ancak uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucunda bulunan kısırlıkla bir ilgisi olduğunu söylüyor. Sağlıklı beslenen düzenli egzersiz yapan ve hareket eden erkeklerde sperm kalitesi daha yüksek görülürken aktivitenin azaldığı erkeklerde ise sperm kalitesinde düşüş görünüyor. Aşırı kilo ve sürekli oturmak erkeklerde kısırlık nedeni olarak karşımıza çıkabiliyor. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, konu hakkında Çin'de yapılan bir araştırmanın detaylı bilgilerini aktardı.

746 erkek üzerinde araştırma yapıldı

Çin'de bir üniversitede yapılan araştırmada içinde bulunan sperm bankasına sperm veren ve yaş ortalaması 28 olan ideal kiloda yüksekokul mezunu radyasyon ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalma hikayesi bulunmayan 746 erkek üzerinde araştırma yapıldı. Yapılan araştırma sırasında katılımcılara ne kadar sıklıkta ve yoğunlukla egzersiz yaptıkları aynı zamanda başka bir aktiviteleri olup olmadığı soruldu. egzersiz seviyeleri ve yoğunluğuna göre bir baz alınarak erkekler üzerinde ölçümleme yapıldı.

Hareket eden erkeklerde sperm kalitesi daha yüksek

Araştırmacıların yaptığı araştırmaların sonuçlarına göre hareket eden erkeklerde sperm kalitesi oldukça yüksek çıktı. Bunun aksine bilgisayar başında çalışan ve ağırlıklı olarak televizyon izleyerek zaman geçiren erkeklerde sperm parametrelerinde düşüş görüldü.

Kısırlığı önlemek için orta seviyede egzersiz yapın

Aynı zamanda aşırı egzersiz yapmanın da kısırlığa neden olduğu yönünde bulgular bulunuyor. Bu nedenle erkeklerin egzersizlerini orta seviyede yapmaları ne çok hareketli ne de fazla sakin bir yaşam belirlemeleri gerekiyor. Aynı zamanda fazla sakin hayatın düşük sperm kalitesinin yanı sıra kalp hastalığı, obezite, diyabet gibi hastalıkları da beraberinde getirdiği çocuk sahibi olmayı engellediği ifade ediliyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@