Favipiravir İsimli İlacın Koronavirüse Karşı Etkili Olduğu Belirlendi

Çin'de yapılan klinik deneyler sonucunda Favipiravir isimli bir ilacın yeni tip Coronavirüsüne karşı mücadelede etkili olduğu ortaya çıktı. Hafif vakalarda kullanılan bu ilaç iyileşme sürecini 11 günden 4 güne kadar indirebiliyor.

SAĞLIK 18.03.2020, 11:12 Melek Eren
Favipiravir İsimli İlacın Koronavirüse Karşı Etkili Olduğu Belirlendi

Çin’in CGTN Kanalında yer alan habere göre basına açıklama yapan Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Cang, Şenzen kentinde 80 yeni tip coronavirüs hastasını kapsayan bir klinik deney yapıldığını söyledi. Favipiravir isimli ilacın deneme için kullanıldığını belirten Başkan, hafif vakalar için ilacın iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiğinin ortaya çıktığını duyurdu.

Önemli Bir Yan Etkisi Bulunmuyor

Başka bir klinik deneyde wuhan kentinde yapılırken ilacın ateş süresini ortalama 4 günden 2,5 güne indirdiği tespit edildi. Ayrıca yapılan açıklamada ilacın önemli bir yan etkisinin bulunmadığı da ifade edildi. Yapılan açıklamada Remdesivir dahil olmak üzere diğer ilaçların klinik denemeler hakkında herhangi bir ayrıntıya girilmeden.

İyileşmeden Sonraki Hasar Bilmiyor

Şu anda Çin'de iyileşmenin ardından Corona virüsü kişide yol açtığı hasar hala netlik kazanmadığı daha fazla tıbbi gözleme ihtiyaç duyulduğu öğrenildi. 15 Şubat'ta yapılan açıklamada Çinli bilim adamlarının 70.000 kadar ilaç ve kimyasal bileşeni incelediği ve bunlardan yüzünün laboratuvar ortamında test edilmek üzere seçildiği belirtilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@