Fazla kilolara çürük diş sebep olabiliyor

Diş çürüğü olan kişilerde çiğneme fonksiyonu tam gerçekleştirilemeyeceği için besinlerin düzgün çiğnenemiyor bu yüzdende fazla kiloya sebep olabiliyor.

SAĞLIK 29.12.2019, 15:09 Sema Topbaş
Fazla kilolara çürük diş sebep olabiliyor

Diş çürüğü olan kişilerde çiğneme fonksiyonu tam gerçekleştirilemeyeceği için besinlerin düzgün çiğnenemiyor bu yüzdende fazla kiloya sebep olabiliyor. Dr. Öğretim Üyesi olan Özge Gürbüz diş çürüğü olan kişilerde fazla kilo şikayetinin daha çok olduğuna dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu.

Çürük Dişler Fazla Kiloya Sebep

Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Diş Tedavi Bölümü Öğretim Üyesi Özge Gürbüz insanlarda vücut sağlığını oldukça olumsuz etkileyen çürük dişlerin fazla kilolara da sebebiyet verdiğini belirtti. Genel olarak karbonhidratlı besinlerin diş yüzeyinde diş çürüğünün meydana geldiğini belirten Gürbüz, Karbonhidratlı besinlerin diş yüzeyinde kalmasıyla ve ağızda varlığını sürdüren bakterilerin zaman içerisinde çürüğe uygun bir ortam hazırladığını belirtti. Bu ortam bir süre sonra dişin sert dokularında yıkıma sebep olur ve diş çürüklerini ortaya çıkarır.

Kalbi veya Böbrekleri Etkileyebiliyor

Diş çürüklerini engellemek için ağız temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Gürbüz, güzel ve sağlıklı dişlerin güzel görünüşün yanı sıra sağlık açısından da oldukça önemli olduğunu söyledi. Diş çürüklerinin bulundurdukları mikroorganizmalar ve oluşturdukları lezyonlar nedeniyle kalp damar hastalıklarına, ülsere, böbrek ve karaciğer sorunlarına kadar ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Bu ciddi sağlık sorunlarının yanında diş çürükleri fazla kilolara da sebep olabiliyor. Aynı zamanda meydana gelen çürüğü geri döndürerek temizleyecek bir besin olmadığını söyleyen Gürbüz, diş çürüklerinin önüne geçebilmek için süt, yoğur ve peynir gibi diş sağlığı için önemli olan besinlerin tüketilmesi gerektiğini aktardı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@