Google ABD vatandaşlarının sağlık verilerini toplamaya başladı

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google hakkında ABD basınından flaş bir iddia gündeme geldi. İddiaya göre Google milyonlarca kişinin sağlık verilerini toplamaya başladı.

SAĞLIK 13.11.2019, 19:05 Kübra Kozbay
Google ABD vatandaşlarının sağlık verilerini toplamaya başladı

Google, geçtiğimiz günlerde giyilebilir cihaz üreten Fitbit'i satın almış ve sektörde yeni bir adım daha atmıştı. ABD'nin en büyük ikinci sağlık platformu olan Ascension ile ortaklık yapan Google, şimdi de ABD vatandaşlarının sağlık verilerini toplanması ile gündeme geldi.

Yeni bir algoritma üzerinde çalışıyor

ABD basınında yer alan iddialara göre Google ilerleyen yıllardaki planlarında kullanmak amacıyla ABD'li hastaların verilerini toplamaya başladı. Haberin devamında ise Google'ın bu girişim ile uzaktan tıbbi destek konseptini geliştirmeyi amaçladığı ifade edildi. 150 Google mühendisinin on milyonlarca hastanın verilerine 'Project Nightingale' isimli program sayesinde erişebileceği öğrenildi. Ayrıca Google'ın yeni yapay zeka algoritmasını tasarlarken de bu verileri kullandığı öne sürüldü.

Fitbit'i satın almıştı

Geçtiğimiz günlerde kendi sektöründe büyük bir adım atan Google, dünyanın en büyük giyilebilir egzersiz ekipmanları üreticisi Fitbit’i 2,1 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Fitbit’in devir işlemlerinin tamamlanması sonrasında Google dünyasında kendi adıyla faaliyete devam edeceği öğrenildi. Şirket, bugüne kadar dünya genelinde 100 milyondan fazla cihaz satarken, ürettiği cihazlar içerisinde uyku kalitesi, kalp atışı hızı, gün içerisinde atılan adım gibi kişilerin sağlık ve etkinlik bilgilerini dijital olarak ölçmeyi sağlayan giyilebilir cihazlar bulunuyor. Daha önce "Wear OS" adını verdiği bir işletim sistemi ve uygulamalarla bu alanda adım atan Google, yeni girişimi ile birlikte adımlarını daha da ilerletti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@