Grip salgını nedeniyle İstanbul'da hastaneler doldu taştı

İstanbul'da son günlerde uzun süren gripten şikayet eden birçok kişi hastanelere başvurdu. Akşam saatlerinde grip şikayeti ile hastaneye başvuranlar uzun kuyruklar oluşturdu.

SAĞLIK 06.11.2019, 21:03 Kübra Kozbay
Grip salgını nedeniyle İstanbul'da hastaneler doldu taştı

İstanbul'da son günlerde grip salgını yaşanıyor. Uzun süren grip şikayeti nedeniyle hastaneye başvuranların sayısında da her geçen gün artış yaşanıyor. Bakırköy Sadi Konuk Devlet Hastanesi acil servisine grip şikayeti ile başvuran Recep Budak, kendisi de dahil olmak üzere bütün ailesinde grip olduğunu, soğuk algınlığı ilaçları kullandığını ancak bir türlü gribin geçmediğini söyledi. Hastanede de koridorlarda adım atacak yer olmadığını söyleyen Budak, mevsim geçişleri nedeniyle salgının yaşandığını dile getirdi.

Bir hafta içinde doktora başvurmak gerekiyor

banner32
Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Büke, sonbahar ve kış aylarında grip hastalıklarının uzun sürmesinin normal olduğunu söyledi. Soğuk algınlığına neden olan çok sayıda virüs olduğunu belirten Büke, hastanın iyileşmesinden 1 hafta sonra yeniden grip görülebileceğini dile getirdi. Grip konusunda en önemli risk grubunun kronik hastalığı olan kişiler olduğunu belirten Büke, grip salgınının bu kişilerde zatürre tablosuna dönüşebileceğini ifade etti. Zatürrenin de kronik hastalığı olan kişilerde hayatı tehdit edebileceğini söyleyen Dr. Çağrı Büke, kişilerde uzun süreli öksürük olması durumunda mutlaka doktora başvurmaları gerektiğine dikkat çekti.

Sıvı kaybı yoksa serum tedavisi yapılmamalı

Prof. Dr. Çağrı Büke, hastalarda Sıvı kaybı oluşmaması halinde üst solunum yolu enfeksiyonlarında serum verilmesinin etkili bir tedavi yöntemi olmayacağını belirterek, kişinin serum sayesinde o anlık rahatlayacağını fakat tedavide bu serumların bilimsel olarak kanıtlanmış bir katkısı olmadığını dile getirdi. Grip tablosunun çok ağır olması durumunda hastanın evde dinlenmesi gerektiğini belirten Büke, damardan değil ama ağızdan sıvı vermenin daha faydalı olacağını dile getirdi. Vücudun direncini ayakta tutmak için Selenyum, çinko ve demir gibi vitaminler almak gerektiğini belirten Prof. Dr. Çağrı Büke, bu vitaminlerin üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı vücudu korumak konusunda etkili olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@