Grip salgınının başlaması ile beraber aşı tartışmaları da başladı

Kış aylarının gelmesi ile grip saldırmaya başladı. Ancak her kış olduğu gibi bu sene de grip aşısı yaptırmalı mı yoksa yaptırmamalı mı tartışmaları devam ediyor.

SAĞLIK 23.11.2019, 20:41 Melek Eren
Grip salgınının başlaması ile beraber aşı tartışmaları da başladı

Grip nedeniyle her yıl dünya genelinde 5 milyon kişi etkileniyor. Hatta ağır geçen grip binlerce kişinin hayatını kaybetmesine de yol açıyor. Kış ayları geldiği zaman yaşanan grip salgınları öncesinde bazı uzmanlar grip aşısı olmayı tavsiye ederken bazı uzmanlar ise grip aşısının hiçbir faydası olmadığını söylüyor. Bu yıl da grip salgınları başlayınca beraberinde grip aşısı yaptırmalı mı yoksa yaptırmamalı mı tartışmaları da başladı.

Grip aşısının yan etkisi yok

Altınbaş Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Genada Sinani, Grip aşılarının içerisinde bulunan tiyomersal (civa içeren madde) veya alüminyumun maddeleri nedeniyle tartışmaların yaşandığını belirterek, Aşıların içerisinde bulunan maddelerin yaygın tüketilen yiyecekler de ve deniz mahsülleri nerede olduğunu söyledi. Dr. Genada Sinani Açıklamasının devamında grip aşılarının da kullanılan alüminyum miktarının da her gün kullanılan gıdalarda olduğu kadar olduğunu belirterek, aşıların uygulandığı yerde kızarıklık ve şişlik dışında herhangi bir yan etkisinin bulunmadığını söyledi.

En etkili yol grip aşısı olmak

Dr. Genada Sinani, Kış aylarında grip hastalığından ve gribe bağlı komplikasyonlardan korunmak için en etkili yolu aşı olmak olduğunu belirtirken, toplumdaki grip aşısının yan etkileri olduğu yönündeki bilginin doğru olmadığını ifade etti. Grip aşısının vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirdiğini ve dolayısıyla da grip enfeksiyonuna karşı koruma sağladığını belirten Sinani, grip aşılarının etkinliği ve güvenilirliğinin bilimsel olarak ispatlandığını dile getirdi.

Etkisi mevsim boyunca devam ediyor

Grip aşısının etkisinin aşı yapıldıktan 2 hafta sonra başladığını ve mevsim boyunca devam ettiğini belirten Sinani, mevsimsel gripten korunmak için her yıl aşı yaptırmak gerektiğini eski aşıların yeni mevsimdeki gripten korumadığını ifade etti. Grip aşısının grip hastalığına sık görülmeye başladığı tarihten önce yapılması gerektiğini belirten Sinani, virüslerin en aktif olarak ekim ayı sonunda başladığını ve nisan-mayıs aylarında kadar görülmeye devam ettiğini dile getirdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@